Miliardy złotych na nowe programy dla Polaków. Jakie są wymagania?

Biznes
Miliardy złotych na nowe programy dla Polaków. Jakie są wymagania?
Do dyspozycji mieszkańców terenów wiejskich będą 3 mld złotych

Polska wciąż boryka się z wieloma problemami, które wiążą się z naszym zapleczem energetycznym. Nowa koalicja rządząca zamierza zainwestować aż 7 miliardów złotych w OZE. Nowe programy ze wsparciem dla Polaków mają ruszyć w I kwartale tego roku. Kto będzie mógł ubiegać się o wsparcie?

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, że nowa większość rządząca, którą współtworzy Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica, nie zamierza rezygnować z szeregu programów proekologicznych. Mowa tu na przykład o akcji wymiany kopciuchów czy akcjach docieplania posesji wielorodzinnych.


Sporo wskazuje jednak na to, że jednym z "flagowców" wśród programów wspierających transformację energetyczną będzie "Moja elektrownia wiatrowa". To zupełnie nowy projekt, dzięki któremu będzie można uzyskać wsparcie na przydomowe mikroelektrownie wiatrowe oraz magazyny energii. 

 

ZOBACZ: Likwidacja kotłów na gaz coraz bliżej. Podano termin


Jednym z celów pobocznych, jakie można osiągnąć w ten sposób, będzie redukcja obciążenia sieci energetycznej. To szczególnie ważne zwłaszcza zimą i latem, kiedy coraz częściej pojawiały się niedobory i trzeba było kupować nadwyżki energii od naszych sąsiadów.

Rząd zapowiada zwiększenie puli w programie "Energia dla wsi"

Dotychczasowy budżet tego projektu wynosił miliard złotych. Nowa koalicja chce go potroić. Do dyspozycji mieszkańców terenów wiejskich będą więc aż 3 mld zł.


Na co będzie można uzyskać wsparcie? Kluczowe obszary to:

  • biogazownie
  • fotowoltaika
  • wszystkie inne działania, które można określić mianem inwestycji w OZE

 

Beneficjentami będą wsie, ale i gminy klasyfikowane jako miejsko-wiejskie. 

Właściciele elektryków zyskają sporo nowych stacji?

Trzecią z innowacji, która ma zminimalizować emisję szkodliwych substancji do atmosfery, będzie nowy program budowy stacji ładowania dla aut elektrycznych. Gazeta.pl informuje, że w puli znajdą się aż 2 miliardy złotych. Środki będą ukierunkowane na szybkie, wydajne stacje stworzone z myślą o transporcie ciężkim, czyli o elektrycznych ciężarówkach i autach dostawczych.

 

ZOBACZ: Ceny energii. Minister Paulina Hennig-Kloska zapowiada nowe przepisy


W tej chwili nie wiadomo, czy to wszystkie środki, które mają wesprzeć transformację energetyczną, jakie zostaną rozdysponowane w 2024 roku, czy rząd planuje coś jeszcze. Z pewnością wiele już funkcjonujących programów wymaga dogłębnego audytu, być może również zmiany formuły finansowania. Faktem jest jednak to, że są to działania rozsądne, obliczone na uzyskanie konkretnego efektu. 

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie