Likwidacja kotłów na gaz coraz bliżej. Podano termin

Biznes Bartosz Treder / sgo / polsatnews.pl
Likwidacja kotłów na gaz coraz bliżej. Podano termin
East News/Piotr Kamionka/REPORTER
Wskazano termin wprowadzenia zmian w ogrzewaniu indywidualnym

Eliminacja gazu z ogrzewnictwa indywidualnego coraz bliżej. Początkowo właściciele kotłów na paliwa kopalne będą płacić coraz więcej, a od 2040 roku zostanie wprowadzony całkowity zakaz ich posiadania. Nowo wybudowane budynki nie powinny być ogrzewane gazem od 2030 roku.

Nowelizacja dyrektywy unijnej dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków zakaże posiadania kotłów na paliwa kopalne. Do 2040 roku zostanie zakazane całkowite ich posiadanie, a od 2030 roku nie będą pojawiać się w nowych budynkach.

Zmiany w ogrzewaniu. Wskazano termin

Stopniowe znikanie gazu umożliwiającego ogrzewanie indywidualne jest jedną z kluczowych zmian, jakie wprowadzone zostaną w najbliższych latach. To efekt porozumienia Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Rady UE.

 

ZOBACZ: "Interwencja": Ogromne dopłaty za ogrzewanie. Bunt na osiedlu

 

W 2021 roku liczba kotłów gazowych sięgnęła ponad 410 tys. w skali kraju. Najwięcej w Polsce jest kotłów gazowych wiszących, których liczba sięga ponad 397 tys. Ich właściciele w przyszłości będą płacić coraz więcej ze względu na nadchodzące opłaty za emisje.

Unia Europejska chce zakazać kotłów na gaz. Jest termin

W 2025 roku wprowadzony zostanie zakaz dotowania kotłów ze środków publicznych, pięć lat później zakaz montażu w nowych domach, od 2035 do 2040 zakaz montażu w remontowanych budynkach, a w 2050 Unia Europejska ma zamiast stać się strefą wolną od pieców na paliwa kopalne.

 

ZOBACZ: Miało być wielkie przejęcia, ale Unia Europejska pokrzyżowała plany Amazonu


Powodem rezygnacji z tego typu kotłów jest ograniczenie emisji i wprowadzenie powszechnej termomodernizacji, tak żeby budynki jednorodzinne, bloki, obiekty użyteczności publicznej i obiekty przemysłowe były energooszczędne.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie