Wybory kopertowe. Paweł Jabłoński odwołany z komisji śledczej

Polska
Wybory kopertowe. Paweł Jabłoński odwołany z komisji śledczej
Polsat News
Paweł Jabłoński odwołany z komisji śledczej

Poseł Paweł Jabłoński (PiS) został odwołany z komisji śledczej do zbadania tzw. wyborów kopertowych. Głosowanie poprzedziła gorąca dyskusja. W tle decyzji jest pojawienie się nazwiska polityka w jednym z maili byłego szefa KPRM Michała Dworczyka, który jest przesłuchiwany przed komisją.

Paweł Jabłoński podczas dyskusji stwierdził, że w "komisji zasiadają osoby, które były ode mnie znacznie bardziej zaangażowane w proces przygotowania wyborów". - Każda osoba, która była posłem na Sejm, brała czynny udział, np. pan poseł Czarnek, pan poseł Buda, pan poseł Joński, pani poseł Filiks. Wszyscy państwo braliście udział legislacyjne - stwierdził.

Paweł Jabłoński odwołany z komisji śledczej ds. wyborów kopertowych

- Pan bezczelnie nas oszukał, bo poprosiłem wszystkich posłów, aby napisali oświadczenie, że nie mają konfliktu interesów zasiadając w tej komisji. Pan to podpisał - powiedział przewodniczący komisji Dariusz Joński, zwracając się do Pawła Jabłońskiego.

 

ZOBACZ: Zeznania ws. wyborów kopertowych. M. Wypij: M. Kamiński wpadł w furię

 

- Zamienia pan komisję w farsę, w swój cyrk. Nie jest pan ani prokuratorem, ani sędzią - mówił członek komisji Przemysław Czarnek do Dariusza Jońskiego. Dodał, że "cały klub PiS doradzał w taki bądź inny sposób premierowi w sprawie wyborów kopertowych".

 

- Apeluję, by pan się uspokoił. To nie awantury przed parlamentem - odparł Joński.

 

Komisja zagłosowała za usunięciem Pawła Jabłońskiego ze składu komisji. Głosowało siedem osób, "za" było sześć, jedna osoba się wstrzymała. Na czas głosowania salę opuścili posłowie Waldemar Buda, Przemysław Czarnek i Paweł Jabłoński.

Michał Dworczyk przed komisją śledczą

We wtorek komisja ma w planach kontynuację przesłuchania Michała Dworczyka.

 

Na początku lutego podczas przesłuchania Dworczyka komisja śledcza odtajniła e-maile z jego służbowej skrzynki, z czasów, kiedy był szefem KPRM. 

 

ZOBACZ: Komisja śledcza przesłuchiwała Michała Dworczyka. Padło pytanie o aferę mailową

 

W jednym z tych maili (datowanym na 13 maja 2020 r.) padło nazwisko ówczesnego wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskiego, który zasiada w komisji śledczej. W mailu tym b. szef KPRM miał napisać, że przeprowadził konsultacje z Pawłem Jabłońskim w sprawie decyzji premiera dotyczącej przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych.

Skład Komisji Śledczej do zbadania tzw. wyborów kopertowych

W skład osobowy Komisji Śledczej do zbadania tzw. wyborów kopertowych wchodzą: czterech przedstawicieli z PiS, - trzech z KO oraz po jednej osobie z PSL, Lewicy, Polski 2050 i Konfederacji.
 

z PiS: Waldemar Buda, Przemysław Czarnek, Mariusz Krystian oraz Paweł Jabłoński (odwołany we wtorek);
z KO: Magdalena Filiks, Dariusz Joński, Jacek Karnowski,
z PSL: Agnieszka Maria Kłopotek,
z Lewicy: Anita Kucharska-Dziedzic,
z Polski 2050: Bartosz Rodowicz,
z Konfederacji: Witold Tumanowicz.

Paulina Godlewska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie