Rada Gabinetowa: Narada ministrów Donalda Tuska z prezydentem

Polska
Rada Gabinetowa: Narada ministrów Donalda Tuska z prezydentem
PAP/Radek Pietruszka
Rada Gabinetowa w Pałacu Prezydenckim

Rozpoczęła się Rada Gabinetowa zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Do Pałacu Prezydenckiego przybyli przedstawiciele Rady Ministrów na czele z premierem Donaldem Tuskiem. Przed godziną 14 zarządzono przerwę i ogłoszono, że następna część posiedzenia będzie niejawna.

We wtorek o godz. 13 rozpocznie się posiedzenie Rady Gabinetowej. Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim omówi z przedstawicielami rządu kwestie dotyczące inwestycji strategicznych - energetyki jądrowej, CPK i zbrojeń.

 

Początek posiedzenia jest otwarty dla mediów. 

 

- Można takie posiedzenie zwołać w sprawach, które są szczególnie ważne dla Rzeczypospolitej. Uznałem, że takie sprawy są. Są związane nie tylko z tym co tu i teraz, ale są związane także w sposób fundamentalny z przyszłością Rzeczypospolitej - powiedział prezydent.


Andrzej Duda zaznaczył, że przede wszystkim chciał porozmawiać o wielkich inwestycjach, które są w Polsce planowane. Wymienił w tym kontekście budowę elektrowni jądrowych, budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego, modernizację polskiej armii, rozwój polskiej infrastruktury portowej i rozwój farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.

 

- Chciałem, żebyście mi państwo powiedzieli, jak to postrzegacie, ale przede wszystkim jak widzicie dalszą realizację tych inwestycji - poczynając od odpowiedzi na pytanie, czy będziecie je państwo dalej realizowali (...), poprzez to jak widzicie państwo dalszy harmonogram realizacji tych inwestycji (...) - powiedział Andrzej Duda.

Premier Tusk: Jesteśmy w bardzo poważnej sytuacji 

Premier Donald Tusk przekazał, że kwestia bezpieczeństwa musi stać się narodowym priorytetem, który łączy bez wyjątku wszystkich w Polsce.

 

Polityk nawiązał do ostatnich wypowiedzi "byłego i być może przyszłego" prezydenta USA Donalda Trumpa, które, jak wskazał, budzą niepokój i napędzają debatę publiczną w Polsce oraz wszystkich stolicach państwach europejskich.

 

- Nigdy do tej pory nie miałem przekonania, że sytuacja jest tak poważna wokół granic Europy, naszych granic, że niezależnie od różnic poglądów, tego skąd przychodzimy i jak często spieramy się o różne sprawy, kwestia bezpieczeństwa musi stać się narodowym priorytetem, który łączy bez wyjątku wszystkich w Polsce - powiedział Tusk.

 

ZOBACZ: NATO reaguje na słowa Trumpa. "Podważa nasze bezpieczeństwo"

 

- W tej chwili naprawdę jesteśmy w bardzo poważnej sytuacji i wiem, że pan prezydent to wie równie dobrze jak ja, ale chętnie podzielę się w odpowiednim momencie kompletem informacji - powiedział Tusk

Prezydent liczy na merytoryczną dyskusję

Duda zwołał spotkanie z członkami Rady Ministrów na pierwszego dnia lutego. - Będziemy mogli usiąść z przedstawicielami rządu i przedyskutować, jak rząd postrzega inwestycje w naszym kraju, m.in. takie jak CPK, elektrownia atomowa, jakie działania zostały podjęte i czego możemy się spodziewać w przyszłości - zapowiadał.

 

ZOBACZ: Rada Gabinetowa. Andrzej Duda zaprasza rząd. Podał datę

 

Dodał, że jest to dla niego "kwestia odpowiedzialności za rozwój przyszłych pokoleń, za możliwości rozwoju Polski". - Liczę na merytoryczną dyskusję - podkreślił.

Czym jest Rada Gabinetowa?

Rada Gabinetowa to organ konstytucyjny zwoływany przez prezydenta dla omówienia spraw szczególnie ważnych dla interesu państwa. W jej skład wchodzą członkowie Rady Ministrów, obradujący pod przewodnictwem głowy państwa. Radzie Gabinetowej nie przysługują kompetencje Rady Ministrów, nie ma też możliwości podejmowania wiążących decyzji.

Paulina Godlewska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie