Wpis Donalda Tuska w Senacie USA. "Nie obchodzi mnie, co pan myśli"

Świat Bartosz Treder / sgo / polsatnews.pl
Wpis Donalda Tuska w Senacie USA. "Nie obchodzi mnie, co pan myśli"
PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON/POOL/X Republicans against Trump
Wpis Donalda Tuska w senacie USA

Republikański polityk Lindsey Graham przyniósł do Senatu USA planszę z wydrukowanym wpisem Donalda Tuska, w którym skrytykował zablokowanie ustawy o pomocy finansowej dla Ukrainy. - Nie obchodzi mnie, co pan myśli - stwierdził senator Stanów Zjednoczonych.

"Drodzy Republikańscy Senatorowie Ameryki. Ronald Reagan, który pomógł milionom z nas odzyskać wolność i niezależność, musi dziś przewracać się w grobie. Wstydźcie się" - napisał na portalu X premier Donald Tusk, odnosząc się do zablokowania ustawy o pomocy Ukrainie przez senatorów z Partii Republikańskiej. Wpis wywołał oburzenie w izbie wyższej amerykańskiego Kongresu.

USA. Republikanie krytykują Donalda Tuska

Republikański senator z Karoliny Południowej Lindsey Graham wystawił na sali obrad tablicę, na której umieszczono wydrukowany wpis Donalda Tuska. - Panie premierze Polski, nie obchodzi mnie, co pan myśli. (...) Chcę pomagać Ukrainie, chcę, by NATO stało się silniejsze, ale mój kraj stoi w ogniu. Mamy 7 milionów ludzi, którzy przechodzą przez naszą pękniętą granicę - stwierdził senator Partii Republikańskiej. 

 

ZOBACZ: Nowy sondaż partyjny. Zmiana lidera wśród partii politycznych

 

Amerykański polityk zapytał również Donalda Tuska, jak by się czuł, gdyby 7 milionów ludzi przybyło nielegalnie do Polski. - Czy nadał stawiałby pan Ukrainę nad Polskę? Ja nie będę stawiał Ukrainy, Izraela, czy jakiegokolwiek innego państwa ponad USA - stwierdził.

Wpis premiera Polski w Senacie USA. "Nie obchodzi mnie, co pan myśli"

Odnosząc się do wpisu premiera Polski, senator stwierdził również, że "gdyby Ronald Reagan dziś żył, USA nie miałoby problemu na granicy", po czym nawiązał do sytuacji z przejściami między USA, a Meksykiem. 

 

ZOBACZ: K. Brejza składa zawiadomienie do prokuratury. "Wnioskuję o przesłuchanie J. Kaczyńskiego"

 

Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu Senat USA odrzucił ustawę dotyczącą m.in. wsparcia dla Ukrainy i Izraela. Pakiet pomocy wart był ponad 100 miliardów dolarów. Negocjacje w sprawie aktu trwały wiele miesięcy i zakładały zaostrzenie przepisów migracyjnych, a także przekazanie dodatkowego wsparcia dla obydwóch krajów. 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie