K. Brejza składa zawiadomienie do prokuratury. "Wnioskuję o przesłuchanie J. Kaczyńskiego"

Polska Bartosz Treder / sgo / polsatnews.pl
K. Brejza składa zawiadomienie do prokuratury. "Wnioskuję o przesłuchanie J. Kaczyńskiego"
X/Senat RP/Krzysztof Brejza
Eurodeputowany KO składa zawiadomienie do prokuratury

"Skierowałem przed chwilą zawiadomienie do Prokuratury Krajowej w sprawie ujawnionego przestępstwa użycia szpiegowskiej cyberbroni Pegasus przeciwko b. premierowi M. Morawieckiemu" - napisał na portalu X Krzysztof Brejza, wskazując że chciałby przesłuchania w tej sprawie kluczowych polityków PiS.

Eurodeputowany Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza poinformował w poniedziałek o skierowaniu do Prokuratury Krajowej wniosku w sprawie informacji medialnych o inwigilowaniu byłego szefa rządu Mateusza Morawieckiego za pomocą Pegasusa. "Wnioskuję o przesłuchanie kluczowych dla tej sprawy osób (J. Kaczyńskiego, M. Kamińskiego i innych)" - poinformował europoseł.

K.Brejza chce przesłuchania J.Kaczyńskiego. Jest wniosek do prokuratury

Były premier Mateusz Morawiecki miał być w grupie polityków obozu Zjednoczonej Prawicy inwigilowanych przez służby specjalne za pomocą cyberbroni Pegasus. Według informacji podanych przez RMF FM, agenci interesowali się majątkiem Mateusza Morawieckiego oraz kontaktami szefa rządu z Agencją Rezerw Materiałowych w czasie pandemii Covid-19.

 

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki miał wypadek. Były premier opublikował zdjęcie

 

W zawiadomieniu do prokuratury Krzysztof Brejza wskazał, że te informacje powinny zostać bezzwłocznie zweryfikowane przez prokuraturę pod kątem możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby, które zdecydowały o inwigilacji premiera w rządzie PiS.

 

"Gdyby ta informacja się potwierdziła, mielibyśmy sytuację bez precedensu w skali wolnej Polski, niedopuszczalną w żadnym demokratycznym państwie. Inwigilowanie przez służy specjalne Prezesa Rady Ministrów wskazywałoby na wykorzystywanie służb specjalnych oraz nielegalnej aparatury będącej w dyspozycji tych służb, do prowadzenia partyjnej walki frakcyjnej wewnątrz PiS." - dodał europoseł zasiadający w grupie EPP. 

Europoseł KO broni M.Morawieckiego? "Wnioskuję o przesłuchanie J.Kaczyńskiego"

Były poseł oraz senator wybierany z list Platformy Obywatelskiej wskazał w zawiadomieniu, że Pegasus jest nielegalnym w Polsce narzędziem szpiegowskim, które nie może być używane do kontroli operacyjnej. Podniósł także, że każde użycie narzędzia o funkcjach cyberbroni Pegasus jest "przestępczym nadużyciem uprawnień". 

 

ZOBACZ: Paryż. Premier Donald Tusk: Trudno znaleźć w Europie bardziej proukraińskiego polityka niż ja

 

W 2021 roku ujawniono, że Krzysztof Brejza padł ofiarą hakowania przy pomocy oprogramowania Pegasus przez służby specjalne nadzorowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. W tym czasie polityk odpowiadał za kampanię wyborczą Koalicji Obywatelskiej.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie