Nowy sondaż partyjny. Zmiana lidera wśród partii politycznych

Polska Bartosz Treder / sgo / polsatnews.pl
Nowy sondaż partyjny. Zmiana lidera wśród partii politycznych
PAP/Marcin Obara/Adam Warżawa/Tomasz Gzell
Zmiana na pozycji lidera w najnowszym sondażu partyjnym

Koalicja Obywatelska po wielu latach wraca na pierwsze miejsce poparcia wśród partii politycznych. Najnowszy sondaż wskazuje, że ugrupowanie zarządzane przez Donalda Tuska odnotowuje 32,32 proc. poparcia, wyprzedzając tym samym Prawo i Sprawiedliwość o 2 punkty procentowe. Na podium w badaniu znalazła się również Trzecia Droga.

Rosnące poparcie dla Koalicji Obywatelskiej zaprowadziło ją na pierwsze miejsce w sondażu wykonanym przez Instytut Badań Pollster dla "Super Expressu" z wynikiem 32,32 proc. W wyborach parlamentarnych w 2023 ugrupowanie uzyskało 30,70 proc. i wprowadziło do parlamentu 157 posłów oraz 41 senatorów. Eksperci wskazują, że to dobra prognoza dla Donalda Tuska przed wyborami samorządowymi, które odbędą się w kwietniu.

Sondaż partyjny. Zmiana na stanowisku lidera

Drugie miejsce w badaniu poparcia zajęło Prawo i Sprawiedliwość, odnotowując 30,31 proc. poparcia. To spadek względem zeszłorocznych wyborów, gdzie Zjednoczona Prawica uzyskała 35,38 proc. i zajęła pierwsze miejsce wśród wszystkich partii. Ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego, Zbigniewa Ziobry (zastępowanego obecnie przez Patryka Jakiego - red.) oraz Pawła Kukiza zajęły wówczas 194 miejsca w Sejmie oraz 34 miejsca w Senacie. 

 

ZOBACZ: K. Brejza składa zawiadomienie do prokuratury. "Wnioskuję o przesłuchanie J. Kaczyńskiego"

 

Podium zamyka koalicja Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 Szymona Hołowni. Trzecia Droga według sondażu może liczyć na sympatię 14,78 proc. wyborców. To wynik mieszczący się w granicach błędu statystycznego względem poparcia odnotowanego w zeszłorocznych wyborach, gdzie ugrupowania uzyskały 14,40 proc. głosów. 

Rośnie poparcie dla KO, spada dla PiS. Wyniki najnowszego sondażu

Na czwartym miejscu znalazła się koalicja lewicowych ugrupowań składająca się z Nowej Lewicy, Lewicy Razem, Unii Pracy i Polskiej Partii Socjalistycznej, uzyskując poparcie 9,01 proc. wśród ankietowanych. W wyborach parlamentarnych Komitet Wyborczy Nowa Lewica odnotował 8,61 proc. poparcia. 

 

ZOBACZ: Paryż. Premier Donald Tusk: Trudno znaleźć w Europie bardziej proukraińskiego polityka niż ja

 

Konfederacja w sondażu odnotowała natomiast 8,77 proc. poparcia. To więcej niż podczas głosowania w 2023, gdzie prawicowe ugrupowanie zgromadziło wynik na poziomie 7,16 proc. wśród głosujących. W badaniu poparcia dla "Super Expressu" poza progiem wyborczym znaleźli się Bezpartyjni Samorządowcy oraz ugrupowanie Polska Jest Jedna, uzyskując odpowiednio wyniki 1,94 proc. oraz 1,79. proc. 

 

Najbliższą okazją, aby sprawdzić aktualne zaufanie wśród Polaków będą tegoroczne wybory samorządowe. Pierwsza tura odbędzie się 7 kwietnia, a druga 21 kwietnia. 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie