Paryż. Premier Donald Tusk: Trudno znaleźć w Europie bardziej proukraińskiego polityka niż ja

Świat
Paryż. Premier Donald Tusk: Trudno znaleźć w Europie bardziej proukraińskiego polityka niż ja
Polsat News
Donald Tusk i Emmanuel Macron

- W tych bardzo trudnych czasach stanowiska Polski i Francji są bardzo zbliżone - przekazał Donald Tusk w Paryżu na wspólnej konferencji z prezydentem Emmanuelem Macronem. Podkreślił, że to szczególnie istotne w kontekście agresji Rosji. - Trudno znaleźć w Europie bardziej proukraińskiego polityka niż ja- dodał. Jeszcze dziś Tusk odleci do Berlina, by spotkać się z kanclerzem Olafem Scholzem.

- To nie jest przypadek, że pierwsze moje wizyty w roli premiera to Bruksela, Kijów, a dzisiaj Paryż - powiedział Donald Tusk na wspólnej konferencji z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

 

- Francja i Polska to tradycyjni przyjaciele. Znamy się od lat i ufamy sobie - dodał premier polskiego rządu.

D. Tusk w Paryżu: Nie ma alternatywy dla Unii Europejskiej i NATO

Jak przekazał Tusk, "w tych bardzo trudnych czasach nasze stanowiska są bardzo zbliżone". - Szczególnie w kontekście agresji Rosji w  Ukrainie - podkreślił. Jak dodał, "trudno znaleźć w Europie bardziej proukraińskiego polityka niż ja".

 

ZOBACZ: Decyzja amerykańskich polityków rozsierdziła Tuska. Wymowny komentarz

 

- Nasz kontynent musi stać się miejscem bezpiecznym - powiedział premier. - Musimy być wstanie obronić własne terytorium. To tutaj w Paryżu najdobitniej brzmią słowa: Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego - stwierdził i dodał, że "nie ma alternatywny dla Unii Europejskiej i nie ma alternatywy dla NATO".

 

Tusk zaznaczył, że filarami współpracy europejskiej jest energetyka, żywność i obronność. - Chciałbym, abyśmy dziś wysłali wspólny sygnał Europie, że jesteśmy gotowi. Musimy wziąć na siebie dużą odpowiedzialność - podsumował.

E. Macron: Polska może liczyć na wsparcie Francji

Prezydent Macron zapowiedział, że Francja i Polska przygotowują się do otwarcia nowego rozdziału w relacjach i przygotowują nowy traktat dwustronny, który zastąpi ten z 1991 r.

 

- Ten traktat określi ramy naszej współpracy we wszystkich dziedzinach: obronności, energii, współpracy naukowej i kulturalnej. Te różne tematy znajdują się w sercu relacji francusko-polskich i w sektorach strategicznych dla przyszłości Europy - powiedział prezydent.

 

- Chciałbym tutaj przypomnieć o naszym niesłabnącym wsparciu dla Kijowa i narodu ukraińskiego oraz podkreślić zaangażowanie Polski. Od samego początku konfliktu, podczas prezydencji francuskiej i ostatnio na Radzie UE mówiliśmy o otwarciu negocjacji ws. przyjęcia i umocnienia przyszłości Europy w Ukrainie - zaznaczył Macron.

 

ZOBACZ: "Nie będzie wielkiej miłości". Donald Tusk o tym, czego oczekuje od prezesa PiS

 

Prezydent Francji Emmanuel Macron podkreślił wagę współpracy między Warszawą a Paryżem. Dodał, że może to być siła napędowa Europy.

 

- Mamy wiele tematów, które znajdują się w rdzeniu naszych relacji dwustronnych. Polska będzie pracowała nad tymi wszystkimi tematami, przygotowując prezydencję w Radzie Unii Europejskiej w 2025 roku. Polska może liczyć na nasze wsparcie w tym zakresie - zadeklarował Macron.

 

- Chciałem jeszcze raz podkreślić nasze uczucia przyjaźni i wielką radość. Razem stawimy czoła wielkim wyzwaniom, które na nas czekają - podsumował prezydent Francji.

Zagraniczna wizyta premiera. Donald Tusk w Paryżu i Berlinie

Donald Tusk przybył w poniedziałek rano do Paryża, aby spotkać się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Po południu premier odleci do Berlina, gdzie w Urzędzie Kanclerskim spotka się z kanclerzem Scholzem.

 

Również w poniedziałek z wizytą do Paryża udał się szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, który będzie rozmawiał z ministrami spraw zagranicznych Francji i Niemiec, Stephanem Sejourne i Annaleną Baerbock. Spotkanie odbędzie się w ramach Trójkąta Weimarskiego.

 

ZOBACZ: Sejm. Tusk komentuje słowa Kaczyńskiego o "bandzie złodziei"

 

Paryż i Berlin to jedne z pierwszych stolic, jakie odwiedzi Tusk od momentu objęcia urzędu.

 

Do tej pory, od zaprzysiężenia w grudniu na premiera, szer rządu wziął udział w posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli, a w styczniu złożył wizytę w Kijowie, gdzie m.in. spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Michał Blus / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie