Arkadiusz Myrcha w programie "Graffiti" o sytuacji w Trybunale Konstytucyjnym

Polska
Arkadiusz Myrcha w programie "Graffiti" o sytuacji w Trybunale Konstytucyjnym
Polsat News
Arkadiusz Myrcha

Arkadiusz Myrcha poinformował o wniosku do Trybunału Stanu dla prezesa NBP Adam Glapińskiego. - Taki wniosek może być przygotowany w ciągu kilku tygodni. Mamy argumenty prawne na takie postępowanie - wyjaśnił w "Graffiti" gość Marcina Fijołka.

- Prace nad tzw. resetem w Trybunale Konstytucyjnym trwają. Staramy się do tematu podejść całościowo, więc są to prace nad uchwałą i ustawą, która zmieni funkcjonowanie TK - powiedział Arkadiusz Myrcha w "Graffiti" u Marcina Fijołka.

 

- Wydaje się też, że zmiany w konstytucji są wielce uzasadnione i potrzebne, gdyż sytuacja w Trybunale jest nie do rozwiązania w sposób tradycyjny - zaznaczył polityk.

 

Jak dodał, prace dotyczące zmian legislacyjnych są na ukończeniu. - To kwestia kilku, kilkunastu dni - wyjaśnił.

A. Myrcha: Mamy teraz stan faktycznego nieistnienia Trybunału

- W TK jest cała masa problemów o różnej wadze. Zmiany będą dotyczyć także sędziów dublerów - podkreślił Myrcha.

 

Poseł zaznaczył, że czekanie dłużej byłoby przyzwoleniem na "kontynuowanie farsy". - Trybunał powołany do rozstrzygania sporów prawnych na rzecz obywateli zamienił się w drukarkę do wydawania tzw. zabezpieczeń na rzecz PiS - dodał.

 

- Gdyby nie nasze działanie, będziemy skazani na tkwienie w niebycie konstytucyjnym. Trudna uznawać postanowienia wydawane z ciężkim naruszeniem prawa za orzeczenia TK - przekazał polityk.

 

ZOBACZ: Oświadczenie Kaczyńskiego. Chodzi o Trybunał Konstytucyjny

 

- Mamy teraz stan faktycznego nieistnienia Trybunału. To znaczy, że jego orzeczenia są dokumentem, który nie wywołuje skutków prawnych - powiedział Myrcha.

 

Polityk wskazał przykład prokuratura Dariusza Barskiego, który napisał skargę konstytucyjną. - Aby złożyć taką skargę zwykły obywatel musi przejść normalną procedurę, która trwa lata - zaznaczył.

 

- A pan prokurator "wszedł z ulicy" i dostał zabezpieczenie, tylko dlatego, że zna się z panią (sędzią TK - red.) Krystyną Pawłowicz - wyjaśnił.

 

WIDEO: Arkadiusz Myrcha w programie "Graffiti" o sytuacji w Trybunale Konstytucyjnym

 

A. Myrcha o sytuacji w KRS: Projekt jeszcze w tym tygodniu

- Jeżeli cokolwiek miałoby zagwarantować obywatelom bronienie swoich praw przed sądem konstytucyjnym, to naszym obowiązkiem jest spróbować wszystkiego, by to zrobić - przekazał Myrcha.

 

- Z bezprawia nie rodzi się prawo. Zatem trudno, aby osoby w pełni świadome łamania prawa i obejmujące funkcję w Krajowej Radzie Sądownictwa, miały być bronione - zauważył PO. - Tak naprawdę 15 sędziów do tego ciała nie zostało prawidłowo wybranych - stwierdził.

 

Jak dodał Myrcha, nie oznacza to, że będzie teraz "fala unieważnień wyroków".

 

- Podam obrazowy przykład. Mamy egzaminatora w ośrodku ruchu drogowego. Przez 20 lat przyznaje prawa jazdy - przekazał poseł PO. - Po latach okazuje się ze zdobył uprawnienia z naruszeniem prawa. Czy to oznacza, że unieważniamy wydane prawa jazdy? Oczywiście że nie - wyjaśnił.

 

ZOBACZ: Sejm. Tusk komentuje słowa Kaczyńskiego o "bandzie złodziei"

 

Myrcha zaznaczył, że "ten mężczyzna przestaje być egzaminatorem". - Nawet nigdy nim nie był - wyjaśnił.

 

- Dlatego, aby naprawić sytuację w KRS, musimy uzdrowić wszystkie konkursy i przeprowadzić transparentne wybory 15 sędziów. Poseł zapowiedział, że "nie oznacza to weryfikacji i sprawdzania kogoś jakie wyroki wydawał".

 

Według wiceministra sprawiedliwości, dużo wskazuje na to, że już w tym tygodniu rząd zajmie się projektem ustawy o KRS. - Projekt został już zatwierdzony przez Komitet Stały, czyli organ poprzedzający posiedzenie rządu" - poinformował.

A. Myrcha o prezesie NBP: Jest ojcem wysokiej inflacji w kraju

Polityk poinformował także o wniosku do Trybunału Stanu dla prezesa NBP Adam Glapińskiego.

 

- Taki wniosek może być przygotowany w ciągu kilku tygodni. Mamy argumenty prawne na takie postępowanie - wyjaśnił Myrcha.

 

- Nikt bardziej nie zachwiał polityką gospodarczą kraju. On jest jednym z ojców wysokiej inflacji. Doprowadził także do wahań na giełdach - podsumował poseł PO. 

 

Wcześniejsze wydania programu dostępne są tutaj.

Michał Blus / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie