Karol III przerwał milczenie po wykryciu raka. Pierwsze oświadczenie

Świat
Karol III przerwał milczenie po wykryciu raka. Pierwsze oświadczenie
AP/AFP/Ludovic Marin
Król Karol III

"Podzielenie się moją diagnozą pomogło zrozumieć, czym jest walka z rakiem i rzuciło światło na ciężką pracę ludzi, którzy go leczą" - przekazał król Karol III w pierwszym oświadczeniu po zdiagnozowaniu u niego nowotworu. Jak zaznaczył, "życzliwe myśli są największym pocieszeniem i zachętą".

W pierwszym oświadczeniu Karola III od czasu, jak zdiagnozowano u niego nowotwór, czytamy: "Jak wiedzą wszyscy ci, którzy zostali dotknięci rakiem, życzliwe myśli są największym pocieszeniem i zachętą".

 

"Pokrzepiające jest usłyszeć, jak podzielenie się moją diagnozą pomogło promować zwiększyło świadomość społeczną i rzuciło światło na pracę wszystkich organizacji, które wspierają pacjentów onkologicznych i ich rodziny w Wielkiej Brytanii i na całym świecie" - przekazał król.

 

ZOBACZ: Choroba Karola III. Jego audiencje będą wyglądały inaczej

 

Zapewnił, że "dozgonnie podziwia niestrudzoną opiekę i poświęcenie" lekarzy oraz pracowników fundacji zajmujących się pacjentami z nowotworami, a to uczucie zwiększyło się dzięki jego "osobistemu doświadczeniu".

Choroba króla Karola III. Królowa dziękuję za wsparcie

Z kolei królowa Kamila w pierwszym wystąpieniu po ogłoszonej diagnozie powiedziała, że jej mąż radzi sobie "wyjątkowo dobrze". - Jest bardzo wzruszony wszystkimi listami i wiadomościami, które wysłała opinia publiczna. To bardzo podnosi na duchu - stwierdziła.

 

Wkrótce po diagnozie głowy państwa premier Rishi Sunak przekazał, że wszyscy życzą królowi powrotu do zdrowia. "Nie mam wątpliwości, że szybko wróci do pełni sił i że cały kraj życzy mu wszystkiego najlepszego" - napisał. 


Para królewska opuściła Londyn we wtorek i obecnie rezyduje na zamku Sandringham w Norfolk.

Karol III ma nowotwór. Nadal wykonuje część obowiązków

U króla Wielkiej Brytanii podczas zabiegu na powiększonej prostacie w styczniu zdiagnozowano raka. Chociaż rodzaj nowotworu nie został ujawniony, Pałac Buckingham oświadczył, że nie jest to nowotwór prostaty.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Nowe wiadomości w sprawie zdrowia Karola III. Głos zabrała królowa Kamila


Od czasu diagnozy większość jego obowiązków przejęli inni członkowie rodziny królewskiej, w tym królowa Kamila, następca tronu książę William, a także siostra króla - księżniczka Anna.  


Obecny król niektóre ze swoich obowiązków wciąż pełni, jednak w innej formie np. cotygodniowe rozmowy z premierem odbywa przez telefon. Do ciągłych obowiązków monarchy należy także podpisywanie ustaw oraz odbieranie codziennych informacji przekazywanych od rządu. 

Michał Blus / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie