Zielona woda we Wrocławiu. Firma uspokaja mieszkańców

Polska
Zielona woda we Wrocławiu. Firma uspokaja mieszkańców
Pixabay/RonPorter
W kranach we Wrocławiu mogła popłynąć zielona woda

Zielona kranówka mogła polecieć dzisiaj w mieszkaniach obywateli Wrocławia. Informację przekazała firma energetyczna Fortum Polska. Osoby, które zauważyły w swoich kranach zieloną wodę, proszeni są o pilny telefon do przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorstwo w swoich mediach społecznościowych poinformowało, że w czwartek w niektórych domach we Wrocławiu może polecieć z kranów zielona woda. Jak podała firma, zmiana koloru wody związana jest z wpuszczeniem do rur fluoresceiny - bezpiecznego barwnika. 


Podjęte działania służą sprawdzeniu infrastruktury miejskiej, aby móc wyeliminować ewentualne wycieki i usterki w wymiennikach w obrębie sieci ciepłowniczej, którą zasila elektrociepłownia Czechnica. 

 

ZOBACZ: Włochy. Aktywiści klimatyczni zabarwili wodę w kanałach i rzekach pięciu miast


"Metoda analizy jest prosta. Jeśli kolor wody z kranu się nie zmieni, to znak, że sieć jest szczelna, a wymiennik ciepła odpowiedzialny za jej podgrzanie działa poprawnie. W prawidłowo funkcjonującym węźle sieciowa woda grzewcza nie powinna mieszać się z wodą w instalacji wewnętrznej budynku" - wyjaśniono w oświadczeniu. 

Wrocław. Co zrobić z zieloną wodą w kranie? 

Jednakże, gdy z kranu wypłynie woda o zielonym zabarwieniu może to oznaczać, że uszkodzony jest wymiennik ciepła, a woda z sieci przedostaje się wewnętrznej instalacji budynku.  

 

ZOBACZ: Odra. Wody Polskie prowadzą kontrole. Polskie rzeki regularnie trute


W przypadku zaobserwowania takiej sytuacji należy zgłosić się do pogotowia ciepłowniczego Fortum Polska, dzwoniąc pod bezpłatny numer 933. Mimo że barwnik jest bezpieczny, nie korzystać z zabarwionej wody


"To rutynowa kontrola, w celu zminimalizowania ryzyka potencjalnych awarii i zagwarantowania mieszkańcom pewnych i bezpiecznych dostaw ciepła i ciepłej wody" - podkreślono.  

Karina Jaworska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie