Władimir Putin zmienia plany w ostatniej chwili. Wizyta w Ankarze przełożona

Świat
Władimir Putin zmienia plany w ostatniej chwili. Wizyta w Ankarze przełożona
PAP/EPA/ALEXANDER KAZAKOV/SPUTNIK/KREMLIN POOL
Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin wyruszy w zagraniczną podróż

Zaplanowana wizyta prezydenta Rosji w Turcji została przełożona wstępnie na koniec kwietnia lub początek maja- ustaliła prokremlowska agencja Ria Novosti. Pierwotnie Władimir Putin miał lecieć do Ankary w przyszłym tygodniu. Komentatorzy zwracali uwagę, że rozmowy bilateralne toczyłyby się w państwie NATO po raz pierwszy od wybuchu wojny w Ukrainie.

Wcześniej źródło dyplomatyczne przekazywało zarówno Ria Novosti, jak i agencji Reuters, że rosyjski prezydent leci do Ankary 12 lutego. 

 

"W związku z cyklem wyborczym w obu krajach - w Turcji odbędą się wybory samorządowe, a w Rosji wybory prezydenckie - zdecydowano wstępnie przełożyć wizytę Władimira Putina na koniec kwietnia lub początek maja" - dodał informator kremlowskiego wydawnictwa. 

 

Wcześniej w środę rzecznik Władimira Putina informował, że "kontynuowane są przygotowania do spotkania prezydentów, a terminy zostaną uzgodnione". 

 

ZOBACZ: Łotwa wprowadziła obowiązkową służbę wojskową. "Rosja musi wpaść na mur"

 

Z kolei doradca rosyjskiej głowy państwa Jurij Uszakow wskazał, że tematem rozmów w Ankarze ma być "specjalna operacja wojskowa", jak nazywana przez Moskwę jest inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę, a także szanse na odblokowanie korytarza zbożowego na Morzu Czarnym.

Władimir Putin ogranicza zagraniczne wojaże

Media zwracały uwagę na kontekst wizyty lidera Jednej Rosji - Putin ma ograniczać podróże zagraniczne ze względu na wyrok Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), zobowiązujący jego strony do zatrzymania rosyjskiego prezydenta. Ankara jednak nie jest stroną Statutu Rzymskiego, więc odwiedziny w kraju członkowskim NATO nie niesie takiego ryzyka dla Putina.

 

Przywódca Rosji wznowił zagraniczne wojaże dopiero na jesieni 2023 roku - Władimir Putin odwiedził Kirgistan. Chiny, Kazachstan, Białoruś, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Arabię Saudyjską. Według niezależnych mediów rosyjskich polityk podróżuje wszędzie ze swoją świtą, w której znajduje się m.in. tester jedzenia. Putin ma być rzekomo przeczulony na punkcie otruć.

 

Kilkanaście godzin temu Władimir Putin miał udzielić pierwszego wywiadu Amerykaninowi od wybuchu wojny w Ukrainie. Konserwatywny host Tucker Carlson zapowiadając rozmowę tłumaczył, że poleciał do Moskwy, aby "pokazać perspektywę wojny także z drugiej strony frontu".

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie