Łotwa wprowadziła obowiązkową służbę wojskową. "Rosja musi wpaść na mur"

Świat
Łotwa wprowadziła obowiązkową służbę wojskową. "Rosja musi wpaść na mur"
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay/alejandra326
Łotwa przywraca służbę wojskową z obawy przed Rosją

Łotwa powróciła do zasadniczej służby wojskowej. Minister spraw zagranicznych Kristianis Karinsh w najnowszym wywiadzie przekazał, dlaczego podjęto taką decyzję. Zaznaczył, że ma to na celu powstrzymanie Rosji przed zaatakowaniem Europy. Służbą objęci są wszyscy mężczyźni w wieku od 18 do 27 lat.

Białoruski niezależny kanał Biełsat powołujący się na rozmowę Karinshina z "The Telegraf", podał, że przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej w Łotwie związane jest z możliwą eskalacją działań rosyjskich na Europę


"Musimy być w takim stanie gotowości, aby rosyjscy generałowie i rosyjska klasa polityczna wyraźnie zobaczyli, że kierowanie Europą jest zabronione" - powiedział łotewski minister spraw zagranicznych podczas wywiadu.

 

ZOBACZ: Łotwa deportuje ponad trzy tysiące Rosjan. Nie zdali testu

 
Podkreślił, że nawet po wyzwoleniu całej Ukrainy, Rosja nadal pozostaje zagrożeniem. Oznajmił, że należy przygotować się na każdą ewentualność i zadbać o "gotowe rezerwy". 


"Rosja musi wpaść na ceglany mur, a tą cegłą musi być determinacja oraz sprawdzone siły i środki NATO – dodał. Według niego przyszedł czas na "wspieranie Ukrainy poprzez wzmacnianie własnej obronności". 

Łotwa: Obowiązkowa służba wojskowa przywrócona. Za odmowę grozi więzienie

Dwa lata po wstąpieniu do NATO - w 2007 roku - Łotwa uchyliła obowiązkową służbę wojskową. Jednakże z początkiem tego roku wprowadziła pobór na nowo.   

 

ZOBACZ: Łotwa planuje wzmocnić zabezpieczenia na granicy z Białorusią. Rozważa zaminowanie


Obowiązkową roczną służbę wojskową będą musieli odbyć obywatele kraju płci męskiej w wieku od 18 do 27 lat. Obowiązkiem mają być także objęci obywatele zamieszkujący poza granicami kraju. 


Osobom, które odmówią udziału w wojskowym przeszkoleniu grozi kara grzywny, a nawet więzienia. Wyjątki od reguły stanowią osoby ze stwierdzonymi problemami zdrowotnymi, samotni rodzice i osoby posiadające podwójne obywatelstwo, o ile odbyły już taką służbę za granicą.  

Karina Jaworska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie