Stopy Procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej
Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych - główna stopa NBP, referencyjna, została utrzymana na poziomie 5,75 proc. Decyzję podjęto podczas dwudniowego posiedzenia w tym tygodniu. Oznacza to, że raty kredytów nie ulegną zmianie.
"W dniach 6-7 lutego 2024 r. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie" - poinformował w środę bank centralny.
ZOBACZ: Jacek Kurski odwołany. NBP reaguje na decyzję Donalda Tuska
Narodowy Bank Polski wskazał, że stopa referencyjna nadal będzie wynosić 5,75 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa - 6,25 proc., stopa depozytowa - 5,25 proc. Natomiast stopa redyskontowa została utrzymana na poziomie 5,80 proc. w skali rocznej, a stopa dyskontowa weksli nadal będzie wynosić 5,85 proc. w skali rocznej.
Decyzja oznacza, że raty kredytów nie ulegną zmianie.
Decyzja ws. stóp procentowych. Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów
Jak podkreśla Interia Biznes, podobnie jak w styczniu, tak i teraz ekonomiści byli zgodni co do decyzji, jaką podejmie Rada. Konsensus rynkowy zakładał pozostawienie stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Przewidywania ekspertów umocowane były w głosach płynących z samej RPP.
ZOBACZ: List otwarty członków zarządu NBP do marszałka Szymona Hołowni
Zarówno jej przewodniczący Adam Glapiński, jak i członkowie tego gremium, wskazywali, że dopiero marcowa prognoza inflacji i PKB autorstwa analityków NBP rzuci więcej światła na ścieżkę dalszego kształtowania się dynamiki wzrostu cen w Polsce, wyposażając RPP w informacje niezbędne do podejmowania adekwatnych decyzji dotyczących stóp procentowych.
Stopy procentowe bez zmian. Wcześniej RPP zastosowało obniżkę
Przypomnijmy, że we wrześniu RPP zdecydowała o obniżeniu stóp procentowym NBP o 75 punktów bazowych. Była to wówczas pierwsza obniżka od maja 2020 roku.
ZOBACZ: Deklaracja Adama Glapińskiego. "Z każdym rządem NBP współpracuje tak samo"
Decyzja była zaskoczeniem dla wielu ekonomistów, którzy jak podkreślali, spodziewali się obniżki stóp procentowych, jednak w mniejszej skali. Najczęściej sugerowano, że będzie to 25 punktów bazowych.
Kolejne ścięcie wysokości stóp o 25 punktów bazowych nastąpiło w październiku. Od tej pory stopa referencyjna była na poziomie 5,75 proc.