Premier Izraela odrzucił propozycję Hamasu. Chce "całkowitego zwycięstwa"

Świat
Premier Izraela odrzucił propozycję Hamasu. Chce "całkowitego zwycięstwa"
POOL AP/Maya Alleruzzo
Benjamin Netanjahu odrzucił propozycję Hamasu

Premier Izraela Benjamin Netanjahu odrzucił ofertę Hamasu dotyczącą zawieszenia broni w celu uwolnienia przetrzymywanych zakładników i przystąpienia do negocjacji w sprawie zakończeniu wojny. Netanjahu stwierdził, że ma zamiar doprowadzić do upadku Hamasu, a jego kraj będzie walczył do "całkowitego zwycięstwa". - Tylko to pozwoli nam przywrócić bezpieczeństwo w Izraelu - mówił.

Premier Izraela przekazał w środę podczas konferencji prasowej, że "zwycięstwo w Gazie jest w zasięgu ręki". W związku z tym odrzucił propozycję Hamasu dotyczącą uwolnienia zakładników, zawieszenia broni i przystąpienia do negocjacji pokojowych.

 
Benjamin Netanjahu uznał, że tylko "całkowite zniszczenie Hamasu" zagwarantuje zakładnikom powrót do domu. Przekazał, że ma zamiar doszczętnie unicestwić palestyńską organizację terrorystyczną. 

 

ZOBACZ: Wojna w Izraelu. Ekskluzywny hotel miał być schronem Hamasu


"Następny dzień, to dzień po Hamasie" - mówił. "Tylko całkowite zwycięstwo pozwoli nam przywrócić bezpieczeństwo w Izraelu, zarówno na północy, jak i na południu" - powiedział izraelski premier cytowany przez agencję Reuters. 

Hamas reaguje na słowa premiera Izraela: Polityczna brawura

Wyższy rangą urzędnik Hamasu, Sami Abu Zuhri określił postanowienie Netanjahu jako "polityczną brawurą". Inny urzędnik ugrupowania podał, że bez względu na odmowę, przedstawiciele organizacji udadzą się w czwartek do Kairu, aby kontynuować rozmowy o zawieszeniu broni z mediatorami – Katarem i Egiptem. 

 

ZOBACZ: Eksplozja w Libanie. Zginął ważny członek Hamasu


Propozycja Hamasu wypłynęła w środę. Organizacja zaproponowała Izraelowi zawieszenie broni na okres czterech i pół miesiąca. W tym czasie strony miałyby uzgodnić warunki zakończenia wojny. 


Ponadto 136 izraelskich zakładników miałoby zostać uwolnionych w trzech etapach – co 45 dni. W zamian Hamas zażądał zwrotu 1500 palestyńskich więźniów, z których 500 odsiaduje dożywotnie wyroki. W późniejszym etapie siły izraelskie miałyby całkowicie wycofać się ze Strefy Gazy, w której rozpoczęto by odbudowę.  

Karina Jaworska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie