Ukraina. Wałerij Załużny ma stracić stanowisko. Kijów poinformował Biały Dom

Świat
Ukraina. Wałerij Załużny ma stracić stanowisko. Kijów poinformował Biały Dom
AP/Ukrainian Presidential Press Office, Markus Schreiber
Wałerij Załużny ma stracić stanowisko. Pokłosie konfliktu z Zełenskim

Nie milkną pogłoski, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski chce usunąć ze stanowiska generała Wałerija Załużnego. Wskazują na to także najnowsze informacje amerykańskiego dziennika, który przekazał, że zwolnienie dowódcy armii jest pewne, a o sprawie został już poinformowany Biały Dom.

Władze w Ukrainie podjęły decyzję o zwolnieniu dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerija Załużnego - wynika z informacji "Washington Post". O sprawie miały zostać powiadomione Stany Zjednoczone.

Biały Dom "nie poparł, ani się nie sprzeciwił" decyzji Kijowa

Amerykański dziennik, powołując się na wtajemniczone źródła, podaje, że przedstawiciele Białego Domu ani nie poparli, ani nie sprzeciwili się dymisji, twierdząc że jest to suwerenna decyzja Ukrainy.

 

Informacje te nie są zaskoczeniem, bowiem od dawno mówiło się o konflikcie między generałem Załużnym a Wołodymyrem Zełenskim.

 

Ukraiński prezydent miał podejrzewać dowódcę wojsk o ambicje polityczne. Obaj też mieli spierać się o kwestię mobilizacji, by uzupełnić liczebność ukraińskiego wojska.

 

ZOBACZ: Rosja-Ukraina. Wołodymyr Zełenski blisko kluczowej decyzji. "Punkt zwrotny"

 

Załużny miał podczas poniedziałkowego spotkania z prezydentem nalegać na powołanie do wojska 500 tys. młodych Ukraińców, jednak Zełenski jest przeciwko tak dużej liczbie i miał zwracać uwagę na wysoki koszt finansowy i polityczny takiej decyzji.

Załużny otwarcie krytykuje sposoby Kijowa

Głośno było m.in. także o czwartkowym tekście Załużnego dla CNN, gdzie otwarcie skrytykował władze Ukrainy za sposób prowadzenia wojny. Wzywał do rewolucji w tej kwestii, nawiązując do przewagi liczbowej Rosjan i problemów z mobilizacją na Ukrainie. Podkreślił, że jego zdaniem warto byłoby oprzeć się na systemach bezzałogowych i najnowszej technologii.

 

Według "Washington Post", nie jest jasne, kiedy nastąpi ogłoszenie decyzji, lecz zmiana zdania Zełenskiego jest mało prawdopodobna. Wśród kandydatów na nowego dowódcę wymieniany jest szef wywiadu wojskowego gen. Kyryło Budanow oraz dowódca sił lądowych gen. Ołeksandr Syrski.

Karolina Gawot / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie