Łotwa planuje wzmocnić zabezpieczenia na granicy z Białorusią. Rozważa zaminowanie

Świat
Łotwa planuje wzmocnić zabezpieczenia na granicy z Białorusią. Rozważa zaminowanie
WikimediaCommons/Bialo-zielony/CC BY-SA 4.0
Łotwa rozważa zaminowanie granicy z Białorusią

Łotewskie ministerstwo zapowiedziało chęć wzmocnienia granicy z Białorusią. Minister Obrony Narodowej Inara Murniece zaznaczyła, że należy przygotować wojskowe wzmocnienia. Przekazała, że rozważa nawet zaminowanie granicy.

Murience przekazała, że należy wzmocnić łotewską granicę zarówno technicznie, jak i wojskowo. Jak podaje Biełsat, władze kraju mają zamiar zbadać teren, by określić najlepsze środki bezpieczeństwa. Głównym powodem jest chęć zminimalizowania ruchu na granicy.  

 

ZOBACZ: Łotwa: Migranci sforsowali zaporę na granicy. Pomogły białoruskie służby


- MSW odpowiada za budowę ogrodzenia, instalację czujników, kabli i należy to zrobić jak najszybciej. Ale granicę należy przygotować także z wojskowego punktu widzenia, bo widzimy, jak szybko rozwija się sytuacja na Białorusi - podała minister cytowana przez białoruskie medium.

Łotwa zabezpiecza granicę. Chce bezpieczeństwa militarnego

Do usprawnienia działań powołano grupę roboczą, która składa się ze specjalistów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ministerstwa Obrony Łotwy. 


Z kolei portal Delfi podał, że minister rozważa także podjęcie niemalże radykalnych środków militarnych. Wśród zabezpieczeń granicy miałyby się znaleźć metalowe zapory, "zęby smoka", a nawet rozpatrywane jest umieszczenie min przeciwpancernych.  

 

ZOBACZ: Litwa. Niedźwiedź próbował przejść przez ogrodzenie na granicy z Białorusią


Poinformowano także o przyspieszeniu montażu ogrodzenia. "Moja wizja i stanowisko polityczne są takie, że porządkowanie granic powinno zakończyć się przed końcem tego roku" - dodała.  


Łotwa pozostaje jedynym krajem Unii Europejskiej graniczącym z Białorusią, który nie ukończył dotychczas budowy trwałego ogrodzenia na granicy. Barierę postawiły Polska i Litwa.  

kar/dsk / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie