List Kołodziejczaka do Kaczyńskiego. "Musi pan wyzbyć się kompleksów"

Polska
List Kołodziejczaka do Kaczyńskiego. "Musi pan wyzbyć się kompleksów"
PAP/Wojtek Jargiło, Leszek Szymański
Kołodziejczak skierował list do Kaczyńskiego

Michał Kołodziejczak poczuł się urażony słowami Jarosława Kaczyńskiego - uważa je za "uwłaczające, niegodne człowieka i warszawskiego inteligenta". Wiceminister napisał list, w którym poucza prezesa PiS. "Musi wyzbyć się Pan raz na zawsze kompleksów wobec swojego lepszego 'towarzystwa', przed którym się Pan od lat uwiarygodnia, gardząc przedstawicielami ludu" - czytamy.

Pod koniec stycznia Michał Kołodziejczak zwrócił się do Jarosława Kaczyńskiego z mównicy sejmowej. Powiedział "panie Kaczyński", co wyraźnie nie spodobało się politykowi PiS, który woli być określany prezesem. W odpowiedzi Kaczyński nazwał go "gówniarzem".

 

ZOBACZ: Wąsik i Kamiński nie będą szturmować Sejmu. "Mamy materiały procesowe"

 

Wiceminister rolnictwa nie pozostał mu dłużny. Napisał do lidera opozycji długi list, w którym ocenił jego zachowanie. W piśmie zwrócił się do niego - zgodnie z oczekiwaniami Kaczyńskiego - "panie prezesie".

Kołodziejczak oburzony słowami Kaczyńskiego. "Niegodne inteligenta" 

"Obraźliwe słowa, które skierował Pan do mnie (...) podczas wypełniania przeze mnie obowiązków posła, uważam za uwłaczające, niegodne człowieka i warszawskiego inteligenta - zaczął Kołodziejczak.

 

Lider AgroUnii przypomniał, że to kolejny raz, gdy prezes PiS zachował się w sposób sugerujący patrzenie z góry na innych parlamentarzystów.

 

ZOBACZ: Sejm. Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik próbują wejść do środka. Nagranie z przepychanki

 

"To nie pierwszy raz, kiedy w bezczelny, paternalistyczny sposób zwraca się Pan do wybranych przez naród działaczy politycznych. Podobnie albo nawet jeszcze gorzej potraktował Pan wybitnych polityków, próbując pozbawić ich czci i godności" - czytamy w opublikowanym w serwisie X liście. Kołodziejczak dodał: Ale to siebie pozbawił Pan godności.

Kołodziejczak do Kaczyńskiego: Musi pan pozbyć się kompleksów 

Poseł uznał, że zachowanie Kaczyńskiego - np. wtedy, gdy "kradł program rolny Andrzeja Leppera" - pokazuje, "jaki jest jego prawdziwy stosunek do przedstawicieli ludu". Podobnie - jak stwierdził wiceminister - Kaczyński traktuje Lecha Wałęsę: Jak przysłowiowego robola. 

 

"Fakty są jednoznaczne i nieubłagane. Postrzega Pan polską prowincję i kulturę wiejską jako gorszą, 'drugą', która może tylko śpiewać i tańczyć, tak jak zagra jej PiS. Postrzegana jest ona przez Pana jako kraina niemal egzotyczna, obca, którą można gardzić, lecz nie sposób się z nią identyfikować" - pisał Kołodziejczak.

 

ZOBACZ: Sejm. Tusk komentuje słowa Kaczyńskiego o "bandzie złodziei"

 

"Dziś ten, kto świadomie i podstępnie dzieli naród, nie jest patriotą. Musi wyzbyć się Pan raz na zawsze kompleksów wobec swojego lepszego 'towarzystwa', przed którym się Pan od lat uwiarygodnia, gardząc przedstawicielami ludu" - podsumował przedstawiciel rolników.

 

Michał Kołodziejczak zaapelował do prezesa, by już nigdy nie zwracał się niego ani innych posłów w podobny sposób. "Nie życzę sobie w przyszłości tego rodzaju wypowiedzi z Pana strony" - zakończył polityk.

Karolina Gawot / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie