Międzynarodowa nagroda dla sędziego Igora Tulei. Został Prawnikiem Roku
Sędzia Igor Tuleya otrzyma nagrodę Global Jurist of the Year - poinformowało Centrum Międzynarodowych Praw Człowieka (CIHR) Northwestern Pritzker School of Law. Wręczenie nagrody odbędzie się w marcu w Chicago.
- Coroczna nagroda Global Jurist of the Year Award (Światowy Prawnik Roku - red.) honoruje urzędującego sędziego, który wykazał się zaangażowaniem na rzecz praw człowieka i praworządności w obliczu przeciwności losu - powiedziała Juliet Sorensen, profesor wydziału prawa w Centrum Międzynarodowych Praw Człowieka Uniwersytetu Northwestern.
- Zaangażowanie sędziego Tuleyi w uczciwość i niezawisłość sędziowską w obliczu prześladowań uosabia to, co Centrum Międzynarodowych Praw Człowieka stara się docenić tą nagrodą - dodała.
Sprzeciw wobec ustawy "kagańcowej"
Organizacja w uzasadnieniu decyzji o przyznaniu nagrody sędziemu Tueli przypomniała, że w latach 2016-2018 polski rząd wprowadził w życie przepisy zmieniające postępowanie sądowe.
ZOBACZ: Sędzia Igor Tuleya po wyroku TSUE: To wygrana bitwa, a nie wojna
"Najbardziej krytykowana nowa ustawa była popularnie nazywana ustawą 'kagańcową'. Uprawniała ona izbę dyscyplinarną do wszczynania postępowań przeciwko sędziom za kwestionowanie programu partii rządzącej - wówczas Prawa i Sprawiedliwości. Ustawa zezwalała również polskiemu rządowi na zwalnianie sędziów lub obniżanie ich wynagrodzeń za wypowiadanie się przeciwko ustawodawstwu wymierzonemu w sąd lub za kwestionowanie legalności nowych nominacji sądowych" - czytamy.
Jak dodano, sędzia Tuleya wystąpił wtedy w telewizji publicznej i złożył wniosek do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o wydanie orzeczenia w sprawie nowego systemu dyscyplinarnego dla sędziów.
Uchylenie immunitetu sędziowskiego
W dalszej części komunikatu poinformowano, że w 2017 r. sędzia Tuleya zezwolił mediom na nagrywanie przebiegu głośnego procesu. Sprawa polityczna dotyczyła legalności głosowania zwołanego przez marszałka niższej izby parlamentu, który był członkiem Prawa i Sprawiedliwości, partii, która wprowadziła w życie ustawę "kagańcową".
Przypomniano, że decyzja ta stała się wkrótce przedmiotem postępowania karnego, a Tuleya został oskarżony o przewinienie dyscyplinarne. Prokuratorzy złożyli wniosek do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o uchylenie jego immunitetu sędziowskiego, twierdząc, że ujawnił informacje osobom nieupoważnionym, zezwalając na dostęp mediów do przebiegu posiedzenia.
ZOBACZ: Zbigniew Ziobro: Orzeczenie TSUE ws. sędziego Tulei powinno być ignorowane
Immunitet Tuleyi został uchylony, a on sam zawieszony w czynnościach sędziowskich. W 2022 r. Izba Dyscyplinarna została zastąpiona Izbą Odpowiedzialności Zawodowej - po tym, jak UE stwierdziła, że naruszyła ona demokratyczne zasady w sprawie Tuleyi. Nowo powołany organ stwierdził, że nie było uzasadnionego podejrzenia, że Tuleya popełnił przestępstwo, które doprowadziło do jego zawieszenia, a Europejski Trybunał Praw Człowieka zbadał sprawę i stwierdził szereg naruszeń w procesie, nakazując przywrócenie Tuleyi do pracy.
Sędzia Igor Tyleya jest dziewiątym laureatem nagrody Global Jurist Award. W poprzednich latach nagrodę odbierali: Miguel Angel Galvez z Gwatemali; kobiety-sędziowie z Afganistanu; sędzia Grace Mumbi Ngugi z Sądu Najwyższego Kenii; sędzia Rosalie Silberman Abella z Sądu Najwyższego Kanady; sędzia Dikgang Moseneke z Trybunału Konstytucyjnego RPA; oraz sędzia Shireen Avis Fisher ze Specjalnego Trybunału dla Sierra Leone.
Czytaj więcej