Zbigniew Ziobro: Orzeczenie TSUE ws. sędziego Tulei powinno być ignorowane

Polska
Zbigniew Ziobro: Orzeczenie TSUE ws. sędziego Tulei powinno być ignorowane
Polsat News
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odniósł się do wyroku TSUE ws. sędziego Tuleyi

- Żaden organ zewnętrzny, czy też polityczny nie może nakazywać polskim urzędnikom łamania polskiej konstytucji. Choćby z tego względu to tzw. orzeczenie nie ma żadnej mocy prawnej. Powinno być ignorowane - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, komentując czwartkowe orzeczenie TSUE, zgodnie z którym sędzia Igor Tuleya powinien zostać przywrócony do orzekania.

- Trudno TSUE traktować jako sąd. Sędziowie trybunału są wskazywani przez polityków poszczególnych państw. To organ czysto polityczny. Uwikłany w korupcyjne skandale, które do dziś nie są wyjaśnione - powiedział w czwartek na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro

 

ZOBACZ: TSUE ogłosił wyrok ws. sędziego Igora Tulei

 

- Żaden organ zewnętrzny czy też polityczny nie może nakazywać polskim urzędnikom łamania polskiej konstytucji. Choćby z tego względu to tzw. orzeczenie nie ma żadnej mocy prawnej. Powinno być ignorowane - dodał prokurator generalny. 

 

TSUE: Sędzia Tuleya może wrócić do pracy

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił w czwartek wyrok ws. uchylenia przez Izbę Dyscyplinarną SN immunitetu sędziowskiego i zawieszenia sędziego Igora Tulei w czynnościach służbowych. Trybunał uznał, że decyzje te nie były zgodne z prawem unijnym.

 

ZOBACZ: Spór z KE o reformę sądownictwa. TSUE zmniejszył karę dla Polski

 

Według TSUE należy odejść od zawieszenia sędziego, powinno się przywrócić mu apanaże i zezwolić na orzekanie. Dodatkowo TSUE stwierdziło, że sądy mają obowiązek nie uznawać mocy wiążącej rozstrzygnięć Izby Dyscyplinarnej oraz, że sprawy przyznane Tuleyi, a odebrane po jego zawieszeniu, należy ponownie mu przydzielić.

 

Podstawą postępowania przed Trybunałem była uchwała Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, na mocy której uchylono immunitet sędziego Igora Tulei i zawieszono go w czynnościach służbowych oraz obniżono wynagrodzenie na czas zawieszenia.

 

ZOBACZ: Opinia rzecznika TSUE ws. stanu spoczynku polskich sędziów

 

mak
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie