Antoni Macierewicz musi przeprosić Donalda Tuska. Sąd wydał wyrok

Polska
Antoni Macierewicz musi przeprosić Donalda Tuska. Sąd wydał wyrok
PAP/Marian Zubrzycki
Antoni Macierewicz musi przeprosić Donalda Tuska

Warszawski sąd nakazał Antoniemu Macierewiczowi przeproszenie premiera Donalda Tuska oraz jego dwóch ministrów - szefa MSZ Radosława Sikorskiego oraz koordynatora służb specjalnych Tomasza Siemoniaka. To konsekwencja wpisu posła PiS sprzed trzech lat, w którym stwierdził, że to "oni i inni ukrywają przestępców, sprawców tragedii smoleńskiej".

Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał Antoniemu Macierewiczowi przeprosić na platformie X (dawniej Twitter) Donalda Tuska, Tomasza Siemoniaka i Radosława Sikorskiego za przypisywanie im ukrywania sprawców katastrofy smoleńskiej - przekazał Roman Giertych, który jako adwokat reprezentował trzech wymienionych polityków. 

 

"Sąd uznał słowa posła PiS za skandaliczne, niedopuszczalne i nieprawdziwe" - dodał wiceszef klubu Koalicji Obywatelskiej. Prawnik opublikował też dokładną treść przeprosin, które polityk PiS musi zamieścić w sieci. 

Macierewicz ma przeprosić Tuska. Tak wygląda oświadczenie 

"Ja, Antoni Macierewicz, przepraszam Pana Donalda Tuska za naruszenie Jego dóbr osobistych w ten sposób, że w moim wpisie z dnia 26.05.20220 roku zarzuciłam mu niezgodnie z prawdą i bezpodstawnie, iż ukrywa przestępców, sprawców katastrofy smoleńskiej. Oświadczenie publikuję na skutek przegranego procesu sądowego" - brzmi treść przeprosin, które analogicznie mają pojawić się także wobec Siemoniaka i Sikorskiego. 

 

ZOBACZ: MON. Rozwiązano podkomisję smoleńską Antoniego Macierewicza

 

Drugi z ministrów - szef MSZ - odniósł się do decyzji sądu w swoim wpisie. Nazwał Macierewicza "cynicznym świrem, który miał władzę nad wojskiem polskim i środki publiczne na propagowanie urojeń". 

 

"Miło usłyszeć w sądzie, że wbrew hipotezom posła Macierewicza, nie ukrywam w Chobielinie sprawców zamachu smoleńskiego" - podsumował Sikorski. 

Wpisem Macierewicza zajął się sąd

Wyrok sądu ma związek ze sprawą z 2020 roku. Wówczas Giertych złożył zawiadomienie do sądu przeciwko Macierewiczowi. Stało się to po tym, gdy były szef MON i rozwiązanej już podkomisji smoleńskiej zamieścił w sieci oskarżenia pod adresem obecnego premiera i ministrów, wówczas jeszcze będących w opozycji.

 

"10 lat, 122 miesięcy, 528 tygodni, 3699 dni: T. Siemoniak, D. Tusk, R. Sikorski i inni ukrywają przestępców, sprawców Tragedii Smoleńskiej. T. Arabski skazany, czas na resztę" - napisał 26 maja 2020 roku.

Karolina Gawot / kg/pbi / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie