Węgry ustąpią w sprawie Ukrainy. Padły konkretne warunki

Świat Aleksandra Boryń / sgo / Polsatnews.pl
Węgry ustąpią w sprawie Ukrainy. Padły konkretne warunki
Flickr.com
Viktor Orban nie sprzeciwi się przekazaniu pomocy Ukrainie. Podał warunki

Węgry ustąpią Unii Europejskiej w sprawie pomocy finansowej dla Ukrainy, ale pod pewnymi warunkami. Jednym z ich ma być oddzielenie wsparcia od budżetu UE oraz przekazanie środków w kilku transzach, które będą poddawane dokładnej kontroli. Unia Europejska nie mogła do tej pory przekazać wsparcia dla Kijowa, ponieważ Węgry - jako jedyne - były temu przeciwne.

Jeden z urzędników Unii Europejskiej powiedział, że Węgry zaproponowały pewien kompromis w sprawie miliardów euro pomocy dla Ukrainy.

 

Do tej pory premier Viktor Orban wetował przekazanie 50 mld euro. Jednocześnie Budapeszt był jedynym krajem, który się temu sprzeciwiał. Teraz miał zmienić zdanie, ale stawia warunki. 

Węgry zgodzą się na unijną pomoc Ukrainie, ale pod pewnymi warunkami

Według informacji przekazanych przez urzędnika UE wynika, że Węgry nie będą protestować, o ile wsparcie finansowe dla Kijowa zostanie oddzielone od budżetu UE. Kolejnym warunkiem jest to, że pomoc będzie przekazywana w czterech transzach, a każda z nich ma być kontrolowana w corocznych przeglądach.

 

Jak podaje AFP, w sobotę Budapeszt wysłał do Brukseli kolejną propozycję podkreślając, że "jest teraz otwarty na wykorzystanie budżetu UE na pakiet ukraiński, a nawet stworzenie wspólnego długu w celu jego sfinansowania, jeśli zostaną dodane inne zastrzeżenia, dające Budapesztowi możliwość zmiany zdania w późniejszym terminie".

 

ZOBACZ: Węgry dają Szwecji zielone światło? V. Orban zadeklarował działania

 

Przypomnijmy, że miliardowa pomoc dla Ukrainy stanęła pod znakiem zapytania, po sprzeciwie Węgier. Zgodnie z prawem, wszystkie kraje członkowskie muszą wyrazić zgodę na podjęcie działań, a decyzja musi być jednomyślna. 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie