Lawiny porwały pięciu narciarzy. TOPR ostrzega przed trudnymi warunkami w Tatrach

Polska
Lawiny porwały pięciu narciarzy. TOPR ostrzega przed trudnymi warunkami w Tatrach
Facebook/TOPR
Lawiny porwały narciarzy (zdj. ilustracyjne)

TOPR ostrzega przed niebezpiecznymi warunkami lawinowymi - ogłoszono 3. stopień zagrożenia. O niebezpieczeństwie zdążyło się przekonać pięciu narciarzy, którzy zostali porwani przez dwie lawiny. Poszkodowanym potrzebna była pomoc śmigłowca, który przetransportował narciarzy do szpitala.

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe alarmuje, że w Tatrach panują wyjątkowo niebezpieczne warunki. Trzeci stopień zagrożenia lawinowego ogłoszono w piątek o godzinie 17:30. Alert obowiązuje do soboty do godziny 20:00. 

Wzrost zagrożenia lawinowego w Tatrach. Wypadki narciarzy

O tym, jak niebezpiecznie jest obecnie w polskich górach, przekonali się narciarze. Pierwsza lawina porwała dwóch z nich w rejonie Trzydniowiańskiego Wierchu w piątek około godziny 10:00. W tym przypadku skończyło się tylko na strachu. 

 

ZOBACZ: Lawina w Tatrach. TOPR ruszyło do akcji


Niestety kolejny wypadek zakończył się pobytem w szpitalu. O godzinie 15:30 na Zachodnim Granacie spadła kolejna lawina. Porwała wówczas trzech narciarzy. Dwójka z nich doznała lekkich obrażeń i potrzebowała pomocy medycznej. Ratownicy ewakuowali ich śmigłowcem do zakopiańskiego szpitala. 

Akcje TOPR. Ratownicy wydali ostrzeżenia

W związku z niebezpieczną pogodą ratownicy górscy apelują o ostrożność. "Prognoza pogody na najbliższą dobę wskazuje na dalsze pogarszanie się warunków. Prosimy o zrewidowanie planów górskich!!!" - napisali w komunikacie.  

 

ZOBACZ: Ratownicy górscy ostrzegają. Niekorzystne warunki pogodowe i alerty lawinowe


"Wieje silny porywisty wiatr, który może utrudniać poruszanie się. Śnieg jest przewiany i słabo związany z podłożem, miejscami wiatr utworzył głębokie zaspy, przebieg szlaków jest niewidoczny. Dodatkowym utrudnieniem w partiach graniowych jest niski pułap chmur ograniczający widzialność" - zaznaczono.  
 
TOPR przestrzega, że poruszanie się w górskich warunkach wymaga bardzo dużego doświadczenia, umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia. W przypadku nie posiadania wystarczających umiejętności najlepiej przełożyć plany. 
 

Karina Jaworska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie