Austria. Zaginiony obraz trafi na aukcję. Jest wart kilkadziesiąt milionów euro

Świat
Austria. Zaginiony obraz trafi na aukcję. Jest wart kilkadziesiąt milionów euro
Instagram/ auktionshausimkinsky

Niewidziany od 100 lat obraz znanego malarza odnalazł się w Wiedniu. "Portret panny Lieser" namalowany przez Gustava Klimta został wystawiony na aukcję, która odbędzie się w kwietniu. Organizatorzy licytacji oceniają, że dzieło może być warte 50 mln euro.  

"Portret panny Lieser" należał niegdyś do żydowskiej rodziny mieszkającej w Austrii i po raz ostatni był widziany publicznie w 1925 roku. Obraz został namalowany przez Gustava Klimta w 1917 roku, a uwieczniono na nim prawdopodobnie Margarethe Constance Lieser, która była córką magnata przemysłowego Adolfa Liesera. 

 

ZOBACZ: Prawdziwy rarytas na aukcji. Auto Michaela Jordana może mieć każdy


Gustav Klimt, autor między innymi słynnego "Pocałunku", zmarł w 1918 roku. "Portret panny Lieser" jest jednym z jego ostatnich dzieł. 

 

 

 

Zaginiony obraz Gustava Klimta. Po raz ostatni był widziany w 1925 r.

"Obraz o takiej rzadkości, znaczeniu artystycznym i wartości nie był dostępny na rynku sztuki w Europie Środkowej od dziesięcioleci" - napisał dom aukcyjny im Kinsky w oświadczeniu. 


Dotychczas istniała zaledwie jedna czarnobiała fotografia dzieła. W 1925 obraz został sfotografowany przy okazji wystawy poświęconej artyście. Jego dalsze losy są niejasne. W większości katalogów prac Klimta obraz opisywano jako "zaginiony" co oznaczało, że mógł zostać zniszczony w trakcie wojny. Jak podał dom aukcyjny, rodzina obecnych właścicieli posiada obraz od lat 60-tych XX wieku. 


Ernst Ploil, współzarządzający domem aukcyjnym im Kinsky, zapewnił, że do tej pory nie znaleziono żadnych dowodów na to, że dzieło zostało zrabowane w trakcie II wojny światowej.  


W kwietniu obraz zostanie zlicytowany. Dom aukcyjny im Kinsky szacuje wartość obrazu na od 30 mln do 50 mln euro. Zysk ze sprzedaży zostanie podzielony pomiędzy obecnych właścicieli i spadkobierców rodziny Lieser.  


Obrazy Klimta są znane z osiągania ogromnych cen na aukcjach sztuki. W czerwcu "Dama z Wachlarzem" została sprzedana za 85,3 mld euro. Był to najcenniejszy obraz sprzedany w Europie. 

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie