Pierwsza taka sytuacja w historii. "Ministrowie w ostatniej chwili odwołali udział"

Polska
Pierwsza taka sytuacja w historii. "Ministrowie w ostatniej chwili odwołali udział"
PAP/Piotr Nowak
Prezydent Andrzej Duda

Uroczystość powołania członków rządu Donalda Tuska w skład Rady Dialogu Społecznego się nie odbędzie - poinformowała Kancelaria Prezydenta. "Ministrowie w ostatniej chwili odwołali swój udział w wydarzeniu" - dodano.

Kancelaria poinformowała, że Andrzej Duda zaprosił członków rządu Donalda Tuska na uroczystość powołania ich w skład Rady Dialogu Społecznego (RDS).

 

"Ministrowie w ostatniej chwili odwołali swój udział w wydarzeniu, którego termin był uzgodniony, a dziesięciu ministrów wcześniej dodatkowo potwierdziło swoją obecność" - przekazano, dodając, że w związku z tym dzisiejsza uroczystość się nie odbędzie. 

 

Kancelaria zwraca uwagę, że "nieobecność przedstawicieli rządu Donalda Tuska uniemożliwia podjęcie prac przez Radę".

Kancelaria Prezydenta: Po raz pierwszy doszło do takiej sytuacji

"Po raz pierwszy doszło do sytuacji, w której członkowie rządu odwołują swój udział w uroczystości, podczas której Prezydent RP dokonuje zmian w RDS" - przekazała Kancelaria. 

 

Wyjaśniono, że uroczystość jest wieloletnią tradycją i podkreśleniem, że "dialog społeczny jest jednym z fundamentalnych osiągnięć Polski po 1989 r. O to, by mógł być prowadzony, walczył wielki ruch Solidarności".

 

ZOBACZ: Prezydent Andrzej Duda ostro o Adamie Bodnarze. "Nie było pana stać na ludzki gest"

 

We wpisie podkreślono, że prezydent jest "zawsze gotowy do współpracy w najważniejszych dla Polaków sprawach" oraz liczy, że uroczystość odbędzie się w najbliższym możliwym terminie.

 

"Jednocześnie prezydent ma nadzieję, że to działanie rządu, nie jest próbą celowego zniszczenia prawnej instytucji dialogu społecznego, jak miało to miejsce w przypadku Komisji Trójstronnej w okresie poprzednich rządów premiera Donalda Tuska" - dodano.

 

Kancelaria przekazała, że z apelem o pilne powołanie przedstawicieli rządu w RDS zwróciło się do prezydenta Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

Czym jest Rada Dialogu Społecznego?

Rada Dialogu Społecznego stanowi forum dialogu trójstronnego w Polsce i współpracy strony pracowników, strony pracodawców oraz strony rządowej, funkcjonujące na poziomie centralnym.

 

RDS zastąpiła działającą od 1994 r. Trójstronną Komisję do Spraw Społęczno-Gospodarczych.

 

Członkami statutowymi RDS są przedstawiciele: rządu, reprezentatywnych organizacji związkowych oraz reprezentatywnych organizacji pracodawców.

 

Głos doradczy w Radzie mają ponadto przedstawiciele prezydenta, prezesa Narodowego Banku Polskiego, prezesa Głównego Urzędu Statystycznego oraz Głównego Inspektora Pracy.

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie