Ministrowie nie pojawili się u prezydenta. Kancelaria Premiera wyjaśnia

Polska
Ministrowie nie pojawili się u prezydenta. Kancelaria Premiera wyjaśnia
Rząd Donalda Tuska

Ministrowie, którzy mieli zostać powołani w skład Rady Dialogu Społecznego, nie mogli pojawić się w Pałacu Prezydenckim z powodu posiedzenia Sejmu; Kancelaria Prezydenta została uprzedzona - powiedział szef KPRM Jan Grabiec. Wcześniej KPRP informowała, że ministrowie swój udział w wydarzeniu odwołali w ostatniej chwili.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec poinformował w rozmowie z PAP, że 5 stycznia premier Donald Tusk skierował wniosek do prezydenta o powołanie ministrów w skład Rady Dialogu Społecznego.

 

- Niestety do tej pory pan prezydent nie powołał członków Rady, mimo że partnerzy w postaci organizacji związkowych i pracodawców chcą jak najszybszego spotkania z przedstawicielami nowego rządu - powiedział minister.

Jan Grabiec: Uroczystość nie jest do niczego potrzebna

Grabiec zauważył, że termin uroczystości powołania zbiegała się w czasie z posiedzeniem Sejmu. - Nasi ministrowie uczestniczą w posiedzeniach komisji. Większość z nich jest posłami i musi być do dyspozycji Sejmu - w każdej chwili mogą mieć miejsce głosowania - powiedział PAP szef KPRM Grabiec.

 

- Zwróciłem się do Kancelarii Prezydenta z informacją, że w związku z posiedzeniem Sejmu ministrowie nie będą mogli wziąć udziału w tej uroczystości, prosząc jednocześnie o powołanie tych ministrów - tak, by mogły się rozpocząć prace Rady - dodał. Podkreślił, Kancelaria Prezydenta została uprzedzona o nieobecności ministrów.

 

ZOBACZ: Pierwsza taka sytuacja w historii. "Ministrowie w ostatniej chwili odwołali udział"

 

Grabiec zaznaczył, że sama uroczystość "nie jest do niczego potrzebna", a "przekazanie dokumentów, może się odbyć w każdy inny sposób". 

 

- Dopasowywanie pracy rządu, ministrów do kalendarza pana prezydenta nie zawsze jest skuteczne. Uzależnianie od uroczystości pracy takich organów jak Rada Dialogu Społecznego wydaje się mało celowe. Bardzo dużo rzeczy się dzieje - związki zawodowe, przedsiębiorcy chcą się spotykać z przedstawicielami rządu, a niestety ta formalność, jeśli chodzi o powołanie, nie została dopełniona - ocenił polityk. 

Kancelaria Prezydenta: Ministrowie w ostatniej chwili odwołali swój udział w wydarzeniu

W czwartek Kancelaria Prezydenta podała, że uroczystość powołania członków rządu Donalda Tuska w skład Rady Dialogu Społecznego się nie odbędzie - poinformowała Kancelaria Prezydenta. "Ministrowie w ostatniej chwili odwołali swój udział w wydarzeniu" - dodano.

 

Zaznaczono, że termin był uzgodniony, a dziesięciu ministrów wcześniej dodatkowo potwierdziło swoją obecność.

 

"Po raz pierwszy doszło do sytuacji, w której członkowie rządu odwołują swój udział w uroczystości, podczas której Prezydent RP dokonuje zmian w RDS" - przekazała Kancelaria. 

Czym jest Rada Dialogu Społecznego?

Rada Dialogu Społecznego stanowi forum dialogu trójstronnego w Polsce i współpracy strony pracowników, strony pracodawców oraz strony rządowej, funkcjonujące na poziomie centralnym.

 

RDS zastąpiła działającą od 1994 r. Trójstronną Komisję do Spraw Społeczno-Gospodarczych.

 

Członkami statutowymi RDS są przedstawiciele: rządu, reprezentatywnych organizacji związkowych oraz reprezentatywnych organizacji pracodawców.

 

Głos doradczy w Radzie mają ponadto przedstawiciele prezydenta, prezesa Narodowego Banku Polskiego, prezesa Głównego Urzędu Statystycznego oraz Głównego Inspektora Pracy.

Paulina Godlewska / sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie