Pogodowy kataklizm nad Europą. Liczba ofiar śmiertelnych orkanu Ciaran wzrosła do 16

Świat
Pogodowy kataklizm nad Europą. Liczba ofiar śmiertelnych orkanu Ciaran wzrosła do 16
PAP/EPA/TELENEWS
Szkody wyrządzone przez orkan Ciaran na włoskim wybrzeżu

Szalejący nad Europą orkan Ciaran zbiera śmiertelne żniwo. Liczba ofiar żywiołu wzrosła do 16. Jego przejście spowodowało również paraliż komunikacyjny w wielu miastach na zachodzie kontynentu.

Po dotarciu na wybrzeże Atlantyku orkan zaczął przesuwać się na wschód. W Toskanii we Włoszech zginęło sześć osób, a ulice wielu miast w ciągu kilku godzin przeistoczyły się w rwące potoki wody i błota.

 

- To, co zdarzyło się w Toskanii, ma jedno imię: zmiany klimatyczne - powiedział szef władz tego regionu Eugenio Giani.

 

ZOBACZ: Meksyk. Liczba ofiar huraganu Otis wzrosła do 100. Rząd kieruje żołnierzy do pomocy

 

- Nie wychodźcie na ulice, nie wsiadajcie do samochodu. Kto może, niech wejdzie na wyższe piętra domów - zaapelował do mieszkańców gubernator regionu. Dodał, że tysiące ludzi nie mają prądu.

"Sytuacja jest krytyczna"

We Florencji "sytuacja jest krytyczna" - poinformował burmistrz Dario Nardella. Żywioł dotknął też Wenecję, gdzie według mediów lokalnych dwie osoby uznano za zaginione.

 

Alert pogodowy ogłoszono łącznie w dziewięciu regionach Włoch, w tym w Wenecji Euganejskiej, Friuli - Wenecji Julijskiej, Lacjum.

 

Premier Francji Elisabeth Borne poinformowała w piątek w Caen o dwóch ofiarach śmiertelnych i 47 rannych z powodu orkanu Ciaran w tym kraju. W Coutances, jednym z najbardziej dotkniętych miast nad kanałem La Manche, wiele drzew zostało wyrwanych z korzeniami, jest też wiele przewróconych znaków drogowych i zablokowanych dróg. W tym mieście wiatr zerwał dachy kościoła i uczelni, a także piorunochron ratusza.

 

W piątek bez prądu pozostawało nadal ponad pół miliona francuskich gospodarstw domowych.

Ofiary śmiertelne w całej Europie

Drzewa łamiące się pod naporem silnego wiatru były przyczyną kilku wypadków śmiertelnych. W Belgii zginęły dwie osoby, w tym ukraińskie dziecko, we Francji - dwie, jedna - w Hiszpanii, jedna - w Niemczech i jedna - w Holandii.

 

W Portugalii silne fale na Oceanie Atlantyckim spowodowały zatonięcie żaglówki pod duńską banderą, w wyniku czego zginęły trzy osoby.

 

Orkan doprowadził do poważnych zakłóceń ruchu kolejowego w Belgii, przede wszystkim we Flandrii. W Brukseli doszło do wielu opóźnień w lotach.

 

W czwartek po południu Ciaran dotarł do Wielkiej Brytanii, gdzie poważne zakłócił połączenia morskie z Dover. Zamknięto też setki szkół. Na lotniskach Jersey i Guernesey anulowano wszystkie loty.

 

Odwołano też około 200 lotów na lotnisku Schiphol w Amsterdamie. W Holandii były zakłócenia w ruchu kolejowym i promowym.

 

Pożar na wschodzie Hiszpanii, spotęgowany przez silne wiatry, w piątek nie został jeszcze ugaszony, a ponad 800 osób musiało z tego powodu opuścić swoje miejsca zamieszkania.

Orkan Ciaran w Polsce

W piątek orkan Ciaran dotarł do Polski. Rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski poinformował, że najsilniejsze porywy wiatru odnotowano na Kasprowym Wierchu.

 

- Na Kasprowym Wierchu wiało 152 km/h, na Śnieżce 119 km/h a w obszarach podgórskich odnotowano wartości podchodzące pod 100 km/h.- np. w Zakopanem 87 km/h - przekazał Walijewski.

 

Wieczorem i w nocy wiał będzie wiatr umiarkowany i dość silny, w całym kraju porywisty. Na wschodzie porywy wyniosą do 70 km/h, w rejonach podgórskich Karpat do 90 km/h. Na wschodzie wiatr południowo-wschodni i południowy. Na zachodzie wiatr zachodni.

an / polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie