Elon Musk przemawiał w Krakowie: Najważniejsza jest walka z indoktrynacją

Polska
Elon Musk przemawiał w Krakowie: Najważniejsza jest walka z indoktrynacją
PAP/Zbigniew Meissner
Elon Musk przyjechał do Polski

Elon Musk przyleciał do Polski. Miliarder wziął udział w dyskusji zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Wbrew doniesieniom nie spotkał się z Lechem Wałęsą, nie zobaczył się także z ministrem cyfryzacji Krzysztofem Gawkowskim. Jego wizyta zakończyła się w poniedziałek wieczorem.

Elon Musk przyjechał do Polski na zaproszenie Europejskiego Stowarzyszenia Żydowskiego (EJA). W poniedziałek multimiliarder odwiedził Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

 

Stamtąd pojechał do Krakowa, gdzie wziął udział w dyskusji z amerykańskim publicystą Benem Shapiro. Oba wydarzenia organizowane są w związku ze zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

 

- Antysemickie epizody na amerykańskich uniwersytetach były sygnałem, że może się to zdarzyć nawet w USA, w bardzo różnorodnych środowiskach - przekazali podczas poniedziałkowej dyskusji Musk i Shapiro. 

Elon Musk w Polsce: Najważniejsza jest walka z indoktrynacją

Musk dodał, że był naiwny, sądząc, że "antysemityzm nie może się odrodzić" i "ludzie nienawidzą innych wtedy, gdy zostali poddani jakiejś formie indoktrynacji". - Dlatego sądzę, że najważniejsza jest walka z taką indoktrynacją - podkreślił.

 

Jak stwierdził: Powinno się powstrzymać to, co się działo pod tym względem w Strefie Gazy, gdzie dzieci poddawane są indoktrynacji i uczone nienawiści do Izraela. 

 

ZOBACZ: Elon Musk w tarapatach. Padły poważne oskarżenia

 

- Sądzę, że w mediach powinna istnieć organiczna zasada, że to ludzie decydują, co jest najważniejsze w mediach, a nie grupa redaktorów (...). W całych Stanach Zjednoczonych jest zapewne około pięciu redaktorów (naczelnych - red.), którzy decydują, co powinno się znaleźć na pierwszych stronach gazet - stwierdził właściciel platformy X. 

 

Uczestnictwem w tym wydarzeniu najbogatszy człowiek świata zakończył swoją wizytę w Polsce. Chociaż pierwotnie miał wziąć jeszcze udział w jutrzejszym nabożeństwie żałobnym na terenie Auschwitz-Birkenau, to zdecydował się wylecieć wcześniej. Taką informację potwierdziła w biurze organizatora podróży Polska Agencja Prasowa. 

Krzysztof Gawkowski: Nie próbowaliśmy umówić spotkania z Elonem Muskiem

Wizyta Muska wzbudziła wiele emocji, a także wywołała liczne spekulacje co do powodu wizyty i potencjalnych spotkań, które miałby odbyć. W poniedziałek rano na antenie radia RMF FM minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zaprzeczył, jakoby miliarder miałby się spotkać z kimś z resortu.

 

ZOBACZ: Media: Elon Musk przyleci do Polski. Znamy plany miliardera

 

- Życzyłbym sobie, żeby Polska się rozwijała, ale nic na ten temat nie wiem, żeby Musk potwierdzał jakąś wielką inwestycję w naszym kraju. My, jako ministerstwo, nie występowaliśmy z próbami umówienia spotkania. Kontaktowali się z nami przedstawiciele pana Muska, twierdząc, że będzie, ale nie wiedzą, jak będzie wyglądał harmonogram - mówił polityk.

Lech Wałęsa nie spotka się z Elonem Muskiem

Jedną z osób, która rzekomo miała spotkać się z miliarderem, jest Lech Wałęsa. Okazało się to jednak nieprawdą, gdy były prezydent zaprzeczył temu mediach społecznościowych. "Informuję, że nie były prowadzone żadne oficjalne rozmowy w tej sprawie. Są to jakieś spekulacje medialne" - napisał Wałęsa.

 

Były prezydent wyjaśnił, że został zaproszony na tę samą uroczystość, w której udział weźmie także Musk. Wałęsa się jednak na niej nie pojawi. "Ze względu na potrzebę rehabilitacji po COVID-19 nie będę niestety uczestniczył w tych wydarzeniach" - przekazał.

 

ZOBACZ: Lech Wałęsa wygrał z Polską w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu

 

Nie oznacza to wcale, że do spotkania Wałęsa-Musk nigdy nie dojdzie. Były prezydent zaprosił bowiem miliardera do Gdańska, gdzie mogliby porozmawiać "w każdym dogodnym dla obu stron terminie".

Przemysław Czarnek zaprasza Elona Muska do... więzienia

Jeszcze zanim Musk wylądował w Polsce, apel do niego wystosował były minister edukacji i poseł PiS Przemysław Czarnek. Polityk chciał zwrócić uwagę miliardera na sytuację Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

 

"Drogi Elonie Musku, zaraz po wizycie w Auschwitz zapraszamy w imieniu Wolnych Polaków do więzień w Radomiu i Ostrołęce, gdzie przetrzymywani są polscy parlamentarzyści. Po raz pierwszy od 1989 roku mamy w Polsce więźniów politycznych" - napisał polityk na swoim profilu na X.

kjt / polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie