Japonia ogłasza sukces. Lądownik dotarł na Księżyc

Świat
Japonia ogłasza sukces. Lądownik dotarł na Księżyc
Flickr
Japonia umieściła lądownik na Księżycu

Japońska Agencja Kosmiczna powiadomiła, że wystrzelony przez nią lądownik nazwany "księżycowy snajper" wylądował na Księżycu. Japonia stała się więc piątym krajem, którego sprzęt kosmiczny dotarł na powierzchnię ziemskiego satelity. Kilka minut po ogłoszeniu sukcesu Japończycy wyłączyli relację na żywo.

Japonia stała się tym samym piątym krajem, który pomyślnie wylądował na Księżycu i pierwszym, któremu udało się wylądować z wysoką precyzją, z dokładnością poniżej 100 metrów.

 

Mierzący 2,4 m wysokości SLIM to bezzałogowy statek kosmiczny, którego głównym celem jest zademonstrowanie precyzyjnych, z dokładnością do 100 metrów, technik lądowania na Księżycu. Zazwyczaj strefa lądowania rozciąga się na obszarze 10 km.

 

ZOBACZ: Astronautki zgubiły torbę w kosmosie. Jest widoczna na niebie

Problemy z lądowaniem? Japończycy wyłączają relację na żywo

Maszyna w kraju kwitnącej wiśni określana jest jako "księżycowy snajper" ze względu na eksperymentalną technologię precyzyjnego lądowania. 

 

Krótko po ogłoszeniu sukcesu Japońska Agencja Kosmiczna wyłączyła nagranie na żywo. Ostatnie słowa załogi nadzorującej operacji słychać było, że wciąż próbowano potwierdzić "status" po wylądowaniu na Księżycu. Pojawiły się doniesienia o problemach technicznych lądownika.

 

Dane zebrane przez SLIM mają być wykorzystane w projekcie NASA Artemis, która ma na celu wysłanie astronautów na powierzchni Księżyca i zbudowanie tam bazy. To triumfalny powrót USA do eksploracji Kosmosu.

Piotr Białczyk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie