Projekt ustawy budżetowej przegłosowany. Donald Tusk: Udało się

Polska Bartosz Treder / polsatnews.pl
Projekt ustawy budżetowej przegłosowany. Donald Tusk: Udało się
PAP/Marcin Obara
Sejm przyjął ustawę budżetową

Sejm przyjął w czwartek projekt ustawy budżetowej na 2024 rok. Za głosowało 240 posłów, przeciwko 191, wstrzymało się 3. W przyszłym tygodniu budżetem zajmie się Senat, a następnie ustawa zostanie przedłożona do podpisu prezydenta. Po głosowaniu do wyniku odniósł się Donald Tusk. - Budżet Morawieckiego wymagał korekt i zmian (...), ale udało się. Dla mnie to ogromna satysfakcja - powiedział.

Izba niższa parlamentu przyjęła w czwartek budżet na 2024 rok. Za przyjęciem zagłosowało 240 posłów, (przedstawiciele KO, PSL, Polski2050, Lewicy) przeciwko 190 (Prawo i Sprawiedliwość oraz Konfederacja), a wstrzymało się 3 (dwóch posłów Kukiz'15 oraz jeden przedstawiciel PiS).

Głosowanie w sprawie budżetu. D. Tusk: Ogromna satysfakcja

Po zakończonym głosowaniu Prezes Rady Ministrów Donald Tusk przekazał dziennikarzom, że bardzo cieszy się z uchwalenia budżetu. 

 

- Budżet premiera Morawieckiego wymagał bardzo głębokich korekt i zmian. Nie mieliśmy na to zbyt wiele czasu, ale jednak udało się przegłosować i mamy ten budżet. Dla mnie to ogromna satysfakcja - powiedział premier.

 

ZOBACZ: "Debata Dnia". Posłanka Lewicy: M. Kamiński i M. Wąsik chowają się pod komżą

 

Donald Tusk stwierdził, że spór wokół budżetu to był "ostatni akord", w którym PiS walczył o więcej pieniędzy dla instytucji związanych ze środowiskiem Zjednoczonej Prawicy. - Trochę im zmiękła.. Przepraszam, to nieładnie. Skapitulowali przed rzeczywistością - dodał. 

 

Teraz ustawa trafi w ręce Senatu, który będzie obradował 24 i 25 stycznia. Zgodnie z harmonogramem prac nad budżetem przyjętym przez sejmową komisję finansów, Sejm rozpatrzy ewentualne poprawki izby wyższej parlamentu podczas posiedzenia plenarnego 26 stycznia. 

Budżet przyjęty. Sejm podjął decyzję

Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska w czasie środowej konferencji prasowej zapewniała, że Senat zapewni dalsze sprawne procedowanie ustawy budżetowej.

 

- Mamy nadzieję, że dostaniemy budżet pod koniec tygodnia, w piątek. Od poniedziałku senatorowie pracują w komisjach, także termin przyjęcia budżetu w Senacie jest niezagrożony - przekazała marszałek izby wyższej parlamentu. 

 

ZOBACZ: "Graffiti". Mariusz Błaszczak o głosowaniu nad budżetem. "Nie robimy happeningów"

 

Po przyjęciu ustawy przez Senat i rozpatrzeniu ewentualnych poprawek przez izbę niższą parlamentu, budżet musi zostać przedłożony do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy maksymalnie do 29 stycznia. 

Ustawa budżetowa na 2024 rok

Projekt ustawy budżetowej zakłada dochody państwa na poziomie prawie 682,4 mld zł, a wydatki w wysokości prawie 866,4 mld zł. Deficyt budżetu państwa ma wynieść nie więcej niż 184 mld zł.

 

ZOBACZ: Ustawa okołobudżetowa uchwalona. Sejm "za" podwyżkami dla nauczycieli

 

Ustalony w projekcie ustawy limit wydatków na rok 2024 wynosi blisko 866,4 mld zł i jest wyższy od zaplanowanego w znowelizowanej ustawie budżetowej na 2023 r. o blisko 173 mld zł, czyli o 24,9 proc.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie