Powołano zespół, który ma rozliczyć PiS. Na czele Roman Giertych

Polska Bartosz Treder / polsatnews.pl
Powołano zespół, który ma rozliczyć PiS. Na czele Roman Giertych
Polsat News
Roman Giertych na czele nowego zespołu

Roman Giertych stanął na czele zespołu, mającego rozliczyć afery za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości. - Wszyscy winni zostaną złapani i ukarani. Tak jak panowie Wąsik i Kamiński - przekazał poseł Koalicji Obywatelskiej w czasie konferencji prasowej.

W czwartek podczas konferencji prasowej w Sejmie poinformowano o ukonstytuowaniu się zespołu ds. rozliczeń, który miał zostać powołany decyzją klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. Donald Tusk zobowiązał Romana Giertycha do koordynowania prac zespołu.

Zespół parlamentarny rozliczy PiS? "Zostaną złapani i ukarani"

- Zespół będzie się zajmował określonymi tematami. Naszym celem jest doprowadzenie do tego, że wszyscy winni różnego rodzaju przestępstw, kradzieży i nadużyć władzy, które zostały popełnione w ostatnich ośmiu latach, zostaną złapani i ukarani. Tak jak panowie Wąsik i Kamiński - przekazał Giertych.

 

ZOBACZ: CBA przeszukuje Orlen. Spółka zabrała głos

 

Poseł KO przekazał, że chciałby, aby każda ukradziona złotówka wróciła do budżetu państwa. - Na pewno będziemy zajmowali się sprawą zorganizowanej grupy przestępczej, która istniała w Telewizji Polskiej i w radiu publicznym, zajmującej się szkalowaniem przeciwników politycznych - poinformował wiceprzewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej.

 

Zdaniem parlamentarzysty, wskazana grupa miała doprowadzić do tragedii, czyli m.in. śmierci syna posłanki Magdaleny Filiks oraz morderstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Roman Giertych wskazuje swoje cele 

Zespół ds. rozliczeń ma również zająć się Funduszem Sprawiedliwości, aferą respiratorową oraz sprawą prześladowania sędziów i prokuratorów. 

 

WIDEO: Konferencja prasowa polityków Koalicji Obywatelskiej

 

- Będziemy współpracować z prokuraturą generalną. Naszym zadaniem jest współpraca z rządem, który będzie miał międzyresortowy zespół powołany również do spraw rozliczeń. Będziemy w tym bardzo wytrwali, a sprawy będą przeprowadzane do końca - przekazał Roman Giertych.

 

ZOBACZ: Spięcie w Sejmie o port w Gdyni. Sz. Hołownia do M. Kołodziejczaka: Proszę nie iść tą drogą

 

Celem zespołu ma być również wypełnienie oczekiwania Polek i Polaków względem sprawiedliwego traktowania. - Niech nikt się nie łudzi, że ucieknie od odpowiedzialności - dodał. Poseł KO wskazał również, że wszyscy winni zostaną ukarani, a odzyskane dla Skarbu Państwa pieniądze mają zostać wykorzystane na "dobre cele".

 

Przemysław Witek z KO przekazał podczas konferencji prasowej, że zespół przejrzy wszystkie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa złożonych przez Najwyższą Izbę Kontroli w ostatnich latach. - Mamy kilka tomów do przejrzenia. Takich zawiadomień było kilkaset, w tym większość z nich umorzono - dodał poseł.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie