Granica polsko-ukraińska. Protest zawieszony. Minister poinformował o podpisaniu porozumienia

Polska
Granica polsko-ukraińska. Protest zawieszony. Minister poinformował o podpisaniu porozumienia
PAP/Wojtek Jargiło
Protest na granicy zawieszony. Jest porozumienie z branżą transportową

- Podpisaliśmy porozumienie z przedstawicielami polskiej branży transportowej - poinformował podczas konferencji prasowej minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Protest na granicy został zawieszony do 1 marca.

Efektem porozumienia jest zaprzestanie protestu na drogowych przejściach granicznych w miejscowościach: Korczowa, Hrebenne, Dorohusk.

 

- Mamy porozumienie. Porozumienie, które było wyczekiwane nie tylko przez polskich przewoźników, ale wielu przedsiębiorców w Polsce, w Komisji Europejskiej, w Ukrainie. Mamy to - poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Dodał, że to efekt "konstruktywnej współpracy z przewoźnikami".

 

ZOBACZ: Jedzenie i sprzęt AGD na koszt Marzena Okły-Drewnowicz. Oszust podszył się pod minister

 

- Protest będzie zaprzestany do 1 marca. Nie oznacza to końca dialogu. Wręcz przeciwnie. Zaczynamy bardzo intensywne, konstruktywne rozmowy, które mają dać konkretny efekt - realizację postanowień, które wynegocjowaliśmy - powiedział Klimczak. - Przed nami bardzo wiele pracy - zapowiedział.

 

Porozumienie zawiera siedem punktów. Klimczak w ramach realizacji punktu 5. zaprosił podczas konferencji przedstawicieli przewoźników do pracy specjalnego zespołu, którego zdaniem jest osiągnięcie ostatecznego porozumienia. 

Protesty na granicy polsko-ukraińskiej

Blokady przejść granicznych rozpoczęły się 6 listopada. Demonstranci wstrzymali ruch na przejściach granicznych i przepuszczali zaledwie kilka aut w ciągu godziny.  

 

ZOBACZ: Rolnicy wznawiają protest. Mają nowe warunki

 

Przewoźnicy domagali się m.in. wprowadzenia przez Ukrainę oddzielnej kolejki dla samochodów wracających do Polski bez towaru, wprowadzenia zezwoleń komercyjnych dla firm ukraińskich na przewóz rzeczy, z wyłączeniem pomocy humanitarnej i zaopatrzenia dla wojska ukraińskiego, zawieszenia licencji dla firm, które zostały utworzone po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a także przeprowadzenia ich kontroli. Kwestią sporną jest także postulat dotyczący likwidacji tzw. elektronicznej kolejki po stronie ukraińskiej.

ap/kg / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie