W ciągu dekady na świecie pojawi się bilioner. Na walkę z ubóstwem potrzeba 200 lat

Świat
W ciągu dekady na świecie pojawi się bilioner. Na walkę z ubóstwem potrzeba 200 lat
Pexels
W ciągu dziesięciu lat na świecie pojawi się bilioner

Za kilka lat na świecie może pojawić się pierwszy bilioner - wskazuje Oxfam. Według organizacji walczącej z ubóstwem w ciągu najbliższych dziesięciu lat majątek jednej z najbogatszych osób przekroczy wartość biliona dolarów. Równocześnie organizacja alarmuje, że od czasu pandemii zbiedniało prawie 5 mld osób.

Oxfam od lat informuje w corocznych raportach na temat rosnących nierówności pomiędzy superbogatymi a większością populacji na świecie. Podczas spotkania na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii, organizacja wskazała, że od czasu pandemii koronawirusa różnice majątkowe dodatkowo się powiększyły.

 

ZOBACZ: Miliarderzy unikają podatków. Eksperci proponują rozwiązanie

 

W czasie, gdy świat borykał się z pandemią, majątki pięciu najbogatszych ludzi - dyrektora generalnego Tesli Elona Muska, Bernarda Arnaulta z firmy dóbr luksusowych LVMH, założyciela Amazona Jeffa Bezosa, założyciela Oracle Larry'ego Ellisona i guru inwestycyjnego Warrena Buffetta - od 2020 r. wzrosły realnie o 114 proc.

 

- Mamy pięciu najbogatszych miliarderów, którzy podwoili swoje bogactwo. Z drugiej strony, prawie 5 miliardów ludzi stało się biedniejsze - powiedział Amitabh Behar, tymczasowy dyrektor Oxfam.

 

- Przewidujemy, że w ciągu dekady będziemy mieli bilionera. Natomiast na walkę z ubóstwem potrzebujemy 200 lat - dodał. Jego zdaniem świat wchodzi w "dekadę podziałów".

Oxfam: Od pandemii zbiedniało 5 mld ludzi

Wskazał, że oznaczałoby to majątek o wartości porównywalnej do Arabii Saudyjskiej, która ma bogate zasoby ropy. Według Oxfam obecnie najbogatszym człowiekiem na świecie jest Elon Musk. Jego fortuna jest szacowana na około 250 mld dolarów.

 

Organizacja wskazała, że około 5 mld ludzi na świecie zbiedniało od czasu pandemii. Wiele uboższych państw nie było stać na zapewnienie odpowiedniego wsparcia finansowego swoim gospodarkom. Problemy pogłębiła także inwazja Rosji na Ukrainę, która spowodowała wzrost cen żywności i energii. Problem jest nieproporcjonalnie bardziej odczuwalny przez najbiedniejsze kraje.

 

Zdaniem Oxfam kraje powinny walczyć z nierównościami m.in. poprzez opodatkowanie najbogatszych, skuteczniejsze ściąganie należności od dużych korporacji.

 

Źródło: Associated Press

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie