Najbogatsze rodziny na świecie. Liderzy z majątkiem 305 miliardów dolarów

Biznes
Najbogatsze rodziny na świecie. Liderzy z majątkiem 305 miliardów dolarów
Wikimedia Commons / Imre Solt
Mohammed bin Zayed Al Nahyan

Dynastia Al Nahyans rządząca w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest najbogatszą rodziną świata w 2023 roku - wynika z raportu Bloomberga. Majątek 25 najbogatszych familii w ciągu ostatnich miesięcy wzrósł o 1,5 biliona dolarów.

Jak wynika z informacji przygotowanych przez redakcję Bloomberga, najbogatsza rodzina na świecie może się pochwalić majątkiem 305 miliardów dolarów. Na bogactwo rodziny Al Nahyan składa się nie tylko korzystanie z ropy naftowej wydobywanej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ale także posiadania klubu piłkarskiego Manchester City

 

Pewnym zaskoczeniem, zdaniem autorów raportu, jest utrata pierwszej pozycji przez rodzinę Waltonów. Posiadacze sieci handlowej Walmart byli do tej pory niekwestionowanym zwycięzcą tego typu zestawień. Szacowany majątek to ponad 259,7 miliarda dolarów.

 

Wysoko w zestawieniu są także właściciele francuskiego luksusowego domu mody Hermes słynącego między innymi z torebek Kelly, których ceny na aukcjach sięgają setek tysięcy dolarów. W tym przypadku mowa o ponad 150,9 miliardach dolarów majątku.

Duże wzrosty niemal u wszystkich bogaczy

Jak podkreślają twórcy raportu, fakt rosnących majątków u praktycznie wszystkich wymienianych rodzin, to trend, którego nie przewidywali nawet najbardziej pesymistyczni analitycy.

 

Pomimo trwającej wojny w Ukrainie, konfliktu w Izraelu i problemach gospodarek wielu krajów, łączny majątek wszystkich wskazywanych rodzin wzrósł o 1,5 biliona dolarów.

 

ZOBACZ: Miliarderzy unikają podatków. Eksperci proponują rozwiązanie

 

Nie jest to jednak absolutny wyjątek, ponieważ podobny trend zauważalny był już w przypadku najbogatszych ludzi świata. Według indeksu miliarderów Bloomberga liderzy rankingu, dyrektor generalny Tesli Elon Musk i założyciel Amazona Jeff Bezos w ostatnich miesiącach byli w stanie powiększyć swój majątek o ponad 150 miliardów dolarów.

 

W całym zestawieniu tylko dwie osoby, z pośród wymienianych 20 najbogatszych na świecie, zubożały w ciągu 2023 roku, mowa o indyjskim potentacie Gautamie Adanim i amerykańskiej filantropce Julii Koch.

mjo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie