Dąbrowa Górnicza. Ksiądz Tomasz Z. z zarzutami

Polska
Dąbrowa Górnicza. Ksiądz Tomasz Z. z zarzutami
Pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
Ksiądz usłyszał zarzuty

- Ksiądz Tomasz Z. usłyszał cztery zarzuty - przekazał w rozmowie z polsatnews.pl rzecznik Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu Waldemar Łubniewski. Chodzi o duchownego z Dąbrowy Górniczej, który miał urządzić nieobyczajną imprezę na plebanii. Podejrzanego aresztowano na dwa miesiące.

Z końcem sierpnia ub.r. w mieszkaniu jednego z księży na plebanii parafii NMP w Dąbrowie Górniczej odbyła się impreza, która kilka dni później odbiła się szerokim echem w mediach. Podczas niej jeden z mężczyzn stracił przytomność.

 

Wiadomo, że interweniowały policja i pogotowie, a całą sprawą zajęła się Prokuratura Rejonowa w Dąbrowie Górniczej.

Impreza w Dąbrowie Górniczej. Ksiądz z zarzutami

Tomasz Z. usłyszał cztery zarzuty.

 

- Trzy z nich dotyczą przestępstw opisywanych w Ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii i są związane z udzielaniem narkotyków, jedno z nich dodatkowo jest powiązane z przestępstwem z rozdziału XXV Kodeksu karnego, w którym opisane są przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności - powiedział w rozmowie z polsatnews.pl rzecznik Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu Waldemar Łubniewski.

 

Nie wiadomo dokładnie, o które przestępstwo chodzi. Grozi za nie natomiast maksymalnie osiem lat więzienia.

 

ZOBACZ: Dąbrowa Górnicza: Skandal na plebanii. Sprawa trafi do Watykanu

 

- Czwarty zarzut dotyczy nieudzielenia pomocy osobie znajdującej się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu - dodał Łubniewski.

 

Jak podkreślił, podejrzany składał obszerne wyjaśnienia. - Zdecydował się na ten krok, choć mógł odmówić - słyszmy.

 

Prokurator złożył do sądu wniosek o aresztowanie. - Sąd zdecydował się zastosować ten środek zapobiegawczy na dwa miesiące z uwagi na grożącą podejrzanemu surową karę oraz obawę matactwa - zaznaczył rzecznik. 

Zmiana biskupa

2 października - w związku z sytuacją - ks. Tomasz Z. otrzymał od biskupa dekret zawierający decyzję o odwołaniu go ze wszystkich podejmowanych do tej pory funkcji i urzędów. Duchowny został również upomniany kanonicznie.

 

W tym samym miesiącu Nuncjatura Apostolska poinformowała, że papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa Grzegorza Kaszaka z pełnienia posługi biskupa sosnowieckiego. Administratorem diecezji sosnowieckiej został mianowany arcybiskup katowicki Adrian Galbas.

Aleksandra Cieślik / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie