Ukraińcy pokochali jego wiersze. Maksym Krywcow zginął na froncie

Świat
Ukraińcy pokochali jego wiersze. Maksym Krywcow zginął na froncie
Facebook/Maksym Krywcow
Ukraiński poeta zginął na froncie

Maksym Krywcow zginął na froncie. Żołnierz i poeta miał 33 lata. Krywcow jest autorem jednej z najpopularniejszych książek 2023 roku w Ukrainie - "Wierszy z luki".

Ukraiński poeta i żołnierz Maksym Krywcow zginął na linii frontu - podało  w niedzielnym oświadczeniu stowarzyszenie pisarzy PEN Ukraina. Informacje o śmierci pisarza przekazała również w mediach społecznościowych jego matka. 

 

Maksym Krywcow miał 33 lata. Jest autorem książki "Wiersze z luki", uznanej za jedną z najlepszych ukraińskich książek 2023 roku.

 

ZOBACZ: Ukraina ma duży problem z produkcją kluczowej amunicji

 

Artystę pożegnano również na oficjalnym koncie Ukrainy w serwisie X (dawniej Twitter). "Rosjanie zabili ukraińskiego poetę i żołnierza" - przekazano. Nie podano gdzie dokładnie przebywał Krywcow. 

Poeta zginął na froncie. Nie żyje Maksym Krywcow

Poeta zgłosił się do ukraińskiej armii jako ochotnik w 2014 roku po ataku na Donbas. Następnie pracował w Centrum Rehabilitacji i Readaptacji uczestników Operacji Antyterrorystycznej oraz w Centrum Weteranów. 

 

ZOBACZ: Ukraina. Rosjanie użyli ciężkiej artylerii i dronów. Są ofiary

 

Po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji Rosji Krywcow wrócił na front. Tam też stworzył dzieło "Wiersze z luki" - podaje Ukrainska Prawda. W mediach społecznościowych publikował m.in. nagrania, na których czyta swoje wiersze oraz dzieła innych twórców. 

 

"Składamy najszczersze kondolencje rodzinie i bliskim bohatera" – czytamy w oświadczeniu PEN Ukraina.

Poeta zginął na froncie. Jego książka będzie miała polską premierę 

Aneta Kamińska z wydawnictwa Pogranicze pożegnała Krywcowa w mediach społecznościowych.

 

"Bardzo żałuję, że Maks nie doczekał swojej polskiej książki, bo bardzo mu na niej zależało. I bardzo się cieszył ze swojej debiutanckiej książki, która niedawno wyszła w Ukrainie" - napisała. 

polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie