Mandat Mariusza Kamińskiego. Izba Kontroli SN uchyliła decyzję marszałka Sejmu

Polska Bartosz Treder / wka / Polsatnews.pl
Mandat Mariusza Kamińskiego. Izba Kontroli SN uchyliła decyzję marszałka Sejmu
Wikimedia commons

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uchyliła postanowienie marszałka Sejmu Szymona Hołowni ws. stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła PiS Mariusza Kamińskiego. Organ, który podjął tę decyzję, nie jest uznawany przez TSUE. 10 stycznia decyzję w tej samej sprawie ma podjąć Izba Pracy SN.

Izba Sądu Najwyższego uchyla decyzję Szymona Hołowni o pozbawieniu immunitetu polityka Prawa i Sprawiedliwości Mariusza Kamińskiego. Wcześniej taką decyzję podjęła względem posła Macieja Wąsika. 

Politycy PiS mają zachować immunitety. Izba Sądu Najwyższego podjęła decyzję

Były szef CBA, koordynator służb specjalnych i szef MSWiA w rządach PiS Mariusz Kamiński oraz jego były zastępca Maciej Wąsik zostali skazani na dwa lata bezwzględnego pozbawienia wolności za swoje działania w tzw. aferze gruntowej. Osiem lat wcześniej udało im się uniknąć więzienia ponieważ przed uprawomocnieniem się wyroku, ułaskawił ich prezydent Andrzej Duda. W odpowiedzi na decyzję sądu, Szymon Hołownia wygasił w grudniu mandaty politykom Zjednoczonej Prawicy, pozbawiając ich immunitetu poselskiego. 

 

ZOBACZ: Zamieszanie w SN ws. skazanych posłów. Prezes Izby Pracy nie chce wydać akt

 

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego podjęła decyzję w czwartek, że Maciej Wąsik pozostanie posłem i nadal będzie chroniony przez immunitet. Sprawa Mariusza Kamińskiego została wówczas zawieszona w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Chaos prawny wokół sprawy polityków PiS. Zapadł wyrok

Po decyzji izby Sądu Najwyższego, marszałek Hołownia nazwał w sieci polityków Prawa i Sprawiedliwości "przestępcami", zarzucając Sądowi Najwyższemu proceduralny chaos spowodowany "deformami" Zbigniewa Ziobry. "Procedura ta nie wstrzymuje wykonania kary pozbawienia wolności" - dodał polityk we wpisie. 

 

ZOBACZ: M. Wójcik o konferencji marszałka Sz. Hołowni: Takich rzeczy nie było w parlamencie

 

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) nie uznaje legalności Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego z uwagi na okoliczności powołania sędziów w niej zasiadających. TSUE w swoim wyroku stwierdził, że izba "nie jest niezawisłym i bezstronnym sądem". 

Immunitet Mariusza Kamińskiego. "Orzeczenie wydane bez dokumentów"

Sędzia Piotr Prusinowski poinformował po ogłoszeniu wyroku, że 10 stycznia Izba Pracy Sądu Najwyższego zapozna się z problemem immunitetu Mariusza Kamińskiego. To oznacza, że sprawa nie jest jeszcze zakończona. 

 

ZOBACZ: Decyzja Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. M. Wąsik nadal jest posłem

 

- Akty i oryginalne dokumenty dotyczące sprawy Mariusza Kamińskiego znajdują się w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Izba Kontroli, nie posiada takich akt. Orzeczenie było wydane bez dokumentów lub na podstawie niepełnej dokumentacji. Pan Aleksander Stępkowski, będący sprawozdawcą w tej sprawie już orzekał bez akt w sprawie Waldemara Żurka. Chyba taka stała praktyka weszła mu w krew - powiedział sędzia Piotr Prusinowski z Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN.

 

Zdaniem sędziego Prusinowskiego problemem w tej sprawie jest stwierdzenie, czy Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN jest sądem. - Moim zdaniem nie jest - dodał sędzia. 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie