Krzysztof Brejza nowym europosłem. Zastąpi obecnego ministra

Polska Bartosz Treder / polsatnews.pl
Krzysztof Brejza nowym europosłem. Zastąpi obecnego ministra
Twitter/Senat RP
Krzysztof Brejza zostanie nowym europosłem

Poseł KO Krzysztof Brejza wybiera się do Brukseli. W mediach społecznościowych poinformował, że obejmie mandat w Parlamencie Europejskim zwolniony przez Radosława Sikorskiego, który został ministrem spraw zagranicznych. "Pozostanę aktywnym parlamentarzystą" - deklaruje polityk.

Radosław Sikorski zostając ministrem spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska, zwolnił swoje miejsce w Parlamencie Europejskim. Pierwszą osobą, której przysługiwało objęcie mandatu po nowym szefie dyplomacji był poseł Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza. W czwartek parlamentarzysta potwierdził, że zostanie nowym europosłem.

Krzysztof Brejza nowym europosłem. W miejsce Radosława Sikorskiego

"Po 16 latach nieprzerwanej pracy w polskim parlamencie obejmuję mandat w Parlamencie Europejskim. Deklaruję, że tak jak do tej pory pozostanę aktywnym parlamentarzystą, godnie reprezentując RP i wspierając Rząd w działaniach na rzecz przywrócenia silnej pozycji Polski w Unii Europejskiej" - napisał Krzysztof Brejza na platformie X. 

 

ZOBACZ: Radosław Sikorski odwiedził Kijów. Spotkał się z szefem ukraińskiego MSZ

 

Nowy eurodeputowany został wybrany posłem podczas tegorocznych wyborów parlamentarnych, uzyskując 89 840 głosów na liście Koalicji Obywatelskiej.

 

Gdyby Krzysztof Brejza zdecydował się nie opuszczać Sejmu po trzech miesiącach od rozpoczęcia kadencji, wówczas prawo do objęcia mandatu po Radosławie Sikorskim miałby wieloletni poseł oraz europarlamentarzysta z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej Janusz Zemke. 

Poseł KO opuszcza Sejm. Krążyły informacje, że europosłem będzie kto inny

W sieci pojawiało się wiele głosów wskazujących, że to właśnie reprezentant Lewicy obejmie mandat po nowym ministrze spraw zagranicznych. Dywagacje pojawiały się m.in. przez duże zaangażowanie Krzysztofa Brejzy w politykę krajową oraz w życie partyjne Platformy Obywatelskiej. 

 

ZOBACZ: Krzysztof Brejza zrezygnował z immunitetu. "Będę walczyć o prawdę"

 

Janusz Zemke pytany o sprawę przez lokalne media, nie chciał komentować swojego ewentualnego powrotu do Parlamentu Europejskiego. - Przyjdzie czas, żeby sprawę skomentować, na razie nie chcę zabierać głosu - mówił wówczas były poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Parlament Europejski ogłosi, że mandat europosła obejmie Krzysztof Brejza 15 stycznia podczas sesji plenarnej. 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie