GIS ostrzega przed dwiema partami chałwy sezamowej. Wykryto w nich groźną bakterię

Polska
GIS ostrzega przed dwiema partami chałwy sezamowej. Wykryto w nich groźną bakterię
Zdjęcie ilustracyjne / PxHere
Główny Inspektorat ostrzega przed dwiema partami chałwy sezamowej

Główny Inspektorat Sanitarny został poinformowany przez dystrybutora o wykryciu obecności bakterii Salmonella. "Spożycie zanieczyszczonego produktu wiąże się z potencjalnym ryzykiem zatrucia pokarmowego" - ostrzega Inspektorat.

Z komunikatu GIS udostępnionego w środę 3 stycznia wynika, że groźne bakterie zostały wykryte w dwóch partiach chałwy sezamowej. Chodzi o produkty, które są oznaczone w następujący sposób:

  • KLC. Chałwa sezamowa waniliowo-kakaowa, 100 g, numer partii: 26.09/2K, data ważności: 25.03.2025
  • KLC. Chałwa sezamowa smak waniliowy, 100 g, numer partii: 25.09/1K, data ważności: 25.03.2025

Producentem chałwy jest: Elis Ali Eski, ul. Gdyńska 32, 80-209 Tuchom.

Salmonella w chałwie sezamowej. Komunikat GIS

Jak poinformowano, producent podjął działania zmierzające do wycofania z obrotu kwestionowanych partii produktu, a Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi postępowanie wyjaśniające

 

ZOBACZ: Salmonella w mięsie mielonym. Sanepid ostrzega przed partią wyprodukowną dla Lidla

 

GIS ostrzega, że konsumenci, którzy kupili wskazaną w komunikacie partię produktu, nie powinni jej spożywać. "Spożycie produktu, wiąże się z potencjalnym ryzykiem zatrucia pokarmowego" - podkreśla Inspekcja. Zdjęcia produktów można zobaczyć TUTAJ

 

Przypomnijmy, że bakterie Salmonelli powodują chorobę - najczęściej w wyniku spożycia zanieczyszczonej żywności - zwaną salmonellozą, która atakuje układ pokarmowy.

 

Objawami zatrucia salmonelli mogą być bóle brzucha, gorączka, biegunka, odwodnienie, nudności i wymioty. W skrajnych przypadkach może rozwinąć się zakażenie pozajelitowe o cięższym przebiegu. Wówczas wystąpić mogą m.in. ropnie, zapalenie płuc czy stawów.  

 

Szczególnie narażone są na to dzieci, osoby starsze i z obniżoną odpornością. Objawy choroby mogą nastąpić w okresie od sześciu godzin do siedmiu dni po kontakcie z czynnikiem zakaźnym.

Agata Sucharska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie