Akryloamid w chipsach Go Pure. GIS zarządził wycofanie produktu ze sprzedaży

Polska
Akryloamid w chipsach Go Pure. GIS zarządził wycofanie produktu ze sprzedaży
Flickr.com/Marco Verch
Chipsy, zdj. ilustracyjne

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed spożyciem chipsów, w których wykryta została rakotwórcza substancja. Urzędnicy zdecydowali o nakazie wycofania partii warzywnych Go Pure z obrotu, a krajowy dystrybutor rozpoczął proces.

GIS opublikował ostrzeżenie, w którym informuje, że badania przeprowadzone przez Państwową Inspekcję Sanitarną wykazały obecność niebezpiecznego dla zdrowia akryloamidu w jednej z partii chipsów Go Pure - warzywne mix bezglutenowe Bio 40 g.

Akryloamid w chipsach Go Pure. GIS zarządził wycofanie produktu ze sprzedaży

"Na podstawie oceny ryzyka Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego należy uznać, że produkt ten może stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumenta" - czytamy w komunikacie. 

 

ZOBACZ: APAP dla dzieci FORTE wycofany z obrotu

 

Partia z toksyczną substancją oznaczona jest kodem B 277 090784. Termin ważności produktu upływa 4. maja przyszłego roku. 

 

Producentem jest Yellow Chips B.V., Fabrieksweg 6, NL-8304 AT Emmeloord, Niderlandy, a dystrybutorem w Polsce Eko-Wital Sp. z o.o., Staniewicka 5, 03-310 Warszawa. Firma rozpoczęła już proces informowania odbiorców i wycofywania produktu z obrotu.

Akrylamid substancją rakotwórczą  

Wysoki poziom akrylamidu w produktach spożywczych przyczynia się do występowania m.in. nowotworów przewodu pokarmowego oraz uszkadza układ nerwowy (jest neurotoksyną).

 

Badania wykazały też, że regularne spożywanie np. chipsów ziemniaczanych, które zawierają właśnie akrylamid, znacznie zwiększa ryzyko chorób serca, jak również może wywoływać przewlekły stan zapalny w organizmie oraz podnosić ryzyko miażdżycy i choroby wieńcowej serca.

 

ZOBACZ: GIS wskazał przyprawy, w których wykryto salmonellę. Chodzi o majeranek i sezam

 

Naukowcy z Hangzhou w Chinach dowiedli także, że akryloamid, który powstaje podczas procesu smażenia - zwłaszcza w smażonych ziemniakach - jest odpowiedzialny za zwieszone ryzyko lęków i depresji.

 

ap/mak / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie