Laureat pokojowej Nagrody Nobla Muhammad Yunus skazany za złamanie prawa

Świat
Laureat pokojowej Nagrody Nobla Muhammad Yunus skazany za złamanie prawa
PAP/EPA/MONIRUL ALAM
Muhammad Yunus

Laureat pokojowej Nagrody Nobla Muhammad Yunus został skazany za złamanie prawa pracy w Bangladeszu. Jego zwolennicy uważają proces za element walki politycznej. - Zostałem ukarany za przestępstwo, którego nie popełniłem - skomentował Yunus wyrok.

Ekonomistę Muhammeda Yunusa oraz trzech jego współpracowników z przedsiębiorstwa Grameen Telexom oskarżono o nieutworzenie funduszu emerytalnego - przekazał portal BBC. Jak dodano, było to złamanie bangladeskiego prawa pracy.

 

Sąd w Dhace uznał wszystkich za winnych i skazał ich na sześć miesięcy więzienia. W oczekiwaniu na apelację zostali zwolnieni za kaucją. Skazani nie przyznają się do winy.

 

- Zostałem ukarany za przestępstwo, którego nie popełniłem - powiedział Yunus po ogłoszeniu wyroku. Postawiono mu około 100 innych zarzutów dotyczących rzekomego złamania prawa pracy i korupcji.

 

- Jak moi prawnicy przekonująco argumentowali w sądzie, ten wyrok jest sprzeczny z wszelkimi precedensami prawnymi i logiką - powiedział Yunus w oświadczeniu wydanym po wydaniu wyroku.


- Wzywam naród Bangladeszu, aby jednym głosem sprzeciwiał się niesprawiedliwości oraz opowiadał się za demokracją i prawami człowieka dla każdego z naszych obywateli - zaapelował.

Bangladesz. Muhammad Yunus skazany za złamanie prawa. Zaprzecza zarzutom

W listopadzie noblista przekazał, że nie czerpał zysków z żadnego z ponad 50 przedsiębiorstw, jakie utworzył w Bangladeszu. - Nie służyły mojej osobistej korzyści - oświadczył.

 

83-letni Yunus jest doceniony za wyprowadzenie z ubóstwa milionów osób dzięki pionierskiemu bankowi mikrokredytowemu, ale skonfliktował się z premier Sheikh Hasiną, która oskarżyła go o "wysysanie krwi" biedaków.

 

ZOBACZ: Bangladesz: Napisał artykuł o cenach jedzenia. Służby wtargnęły do jego domu

 

W 2006 roku Yunus i jego Grameen Bank zostali wspólnie uhonorowani Pokojową Nagrodą Nobla za pionierską pracę.

 

Popularność ekonomisty wśród mieszkańców Bangladeszu czyni z niego potencjalnego rywala pani premier, która startuje w wyborach 7 stycznia.

 

W sierpniu ponad setka osobistości międzynarodowych, w tym były prezydent USA Barack Obama, opublikowało list otwarty potępiający "ciągłe nękanie sądowe" Yunusa.

Michał Blus / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie