Atak zimy w Skandynawii. W Szwecji rekordowe mrozy, Norwegia zasypana śniegiem

Świat
Atak zimy w Skandynawii. W Szwecji rekordowe mrozy, Norwegia zasypana śniegiem
Zdjęcie ilustracyjne / PxHere
Atak zimy w Szwecji i Norwegii

W Szwecji odnotowano rekordowo niskie temperatury, a Norwegię nawiedziły silne śnieżyce. Mróz sięga nawet minus 40 stopni. W rezultacie zamknięto część szkół, sparaliżowana jest również komunikacja kolejowa. Ponadto zawieszono kursowanie promów łączących Szwecję z Polską.

Na północy Szwecji temperatura spadła miejscami poniżej minus 40 stopni Celsjusza. Jak podkreślają tamtejsze media, to nie tylko najniższa temperatura w tym zimowym sezonie, ale i od grudnia 2021 roku

 

ZOBACZ: Atak zimy w Ukrainie. Dwa tysiące miejscowości bez prądu, zablokowane drogi

 

W przypadku niektórych miast słupki rtęci nie spadły tak nisko nawet od dwunastu lat. We wtorek wieczorem najniższa temperatura w Szwecji wynosiła minus 41,6 stopni. Było tak w Nikkaluokta, wiosce w Laponii.

 

Według prognoz temperatura może spaść jeszcze bardziej. Z powodu złych warunków atmosferycznych nie wypłynęły promy kursujące między Polską a Szwecją. Zawieszono także połączenia kolejowe między Kiruną a Lulea. 

Zima paraliżuje Szwecję i Norwegię. Zamknięte szkoły i inne instytucje

Z atakiem zimy zmaga się również Norwegia. W znajdującej się w północnej części kraju gminie Arendal w ciągu doby spadło 70 centymetrów śniegu, a meteorolodzy zapowiedzieli kolejne 40 centymetrów opadów.

 

ZOBACZ: Grecja: Atak zimy w Atenach. Zamknięte szkoły, niedziałające metro

 

Lokalne władze zamknęły szkoły, przedszkola, nie działa poczta, nie są również wywożone śmieci. W mieście Kristiansand zlecono pracę zdalną.

Syberyjskie mrozy wlały się do Europy

Siarczyste mrozy w północnej Europie to rezultat nadejścia antycyklonu znad Arktyki. "Temperatura spada w Szwecji, Finlandii i zachodniej Rosji o porankach do minus 40 stopni i nawet w najcieplejszym momencie dnia jest nie cieplej niż minus 35 stopni" - podaje portal Twojapogoda.pl. 

 

Mroźne powietrze nadciąga także do Polski. W najbliższych dniach mróz sięgnie północnych i wschodnich, a zwłaszcza północno-wschodnich regionów kraju. Najzimniej będzie w okolicach piątku (7.01), gdy niebo będzie bezchmurne.

Agata Sucharska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie