Estonia. Od 1 stycznia małżeństwa jednopłciowe są w kraju legalne

Świat
Estonia. Od 1 stycznia małżeństwa jednopłciowe są w kraju legalne
flickr/secretum2
Prawo weszło w życie dzięki ustawie przyjętej przez estoński parlament

Od 1 stycznia 2024 roku małżeństwa osób tej samej płci są w Estonii legalne. Nowe prawo weszło w życie na mocy ustawy przyjętej przez estoński parlament 20 czerwca 2023 roku. "Jestem dumna z mojego kraju" - przekazała premier Estonii Kaja Kallas. To drugi kraj w Europie Środkowowschodniej z takim prawem.

W Estonii pary tej samej płci już od kilku lat mogą rejestrować związki partnerskie, a najnowsza zmiana prawa zezwala również na zawieranie przez nie związków małżeńskich.

 

Minister spraw społecznych Signe Riisalo zaznaczyła, że nowe regulacje kończą lata zamieszania prawnego i zapewniają poczucie bezpieczeństwa i równych praw wszystkim mieszkańcom Estonii.

 

"Jestem dumna z mojego kraju. Budujemy społeczeństwo, w którym prawa każdej jednostki są szanowane i ludzie mogą kochać kogo chcą" - napisała w mediach społecznościowych premier Estonii Kaja Kallas.

Estonia. Od 1 stycznia małżeństwa jednopłciowe są w kraju legalne

Zgodnie z estońskim prawem pary małżeńskie i związki partnerskie mają prawa i obowiązki dotyczące głównie świadczeń, majątku, mieszkania i dziedziczenia. Dzięki równości małżeńskiej pary jednopłciowe uzyskały dodatkowo m.in. prawo do wspólnej adopcji dzieci.

 

ZOBACZ: Europejski Trybunał Praw Człowieka: Polska powinna wprowadzić związki jednopłciowe

 

Estonia stała się drugim państwem w Europie Środkowowschodniej, po Słowenii, i pierwszym krajem postsowieckim zezwalającym na małżeństwa jednopłciowe.

 

W Europie zawarcie takiego związku jest obecnie możliwe także w Andorze, Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Niemczech, Islandii, Irlandii, Luksemburgu, na Malcie, w Holandii, Norwegii, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii i w Wielkiej Brytanii.

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie