Europejski Trybunał Praw Człowieka: Polska powinna wprowadzić związki jednopłciowe

Polska Aleksandra Boryń / polsatnews.pl
Europejski Trybunał Praw Człowieka: Polska powinna wprowadzić związki jednopłciowe
Pixabay.com
Europejski Trybunał Praw Człowieka zdecydował. Polska musi zmienić prawo

Europejski Trybunał Praw Człowieka zdecydował, że brak możliwości zawarcia w Polsce prawnego związku przez pary tej samej płci jest niezgodny z Europejską Konwencją Praw Człowieka. W związku z tym Polska musi zmienić prawo i umożliwić formalizowanie takich związków.

We wtorek Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) uznał Polskę za winną złamania prawa do poszanowania życia prywatnego z powodu braku ram prawnych, zapewniających "uznanie i ochronę" związków jednopłciowych.

Polska musi zmienić prawo ws. związków jednopłciowych

Wyrok zapadł po tym, jak pięć par z Łodzi, Warszawy i Krakowa złożyło skargę do ETPC w sprawie formalizacji związków jednopłciowych. Osoby te podjęły działania, ponieważ lokalne władze odmówiły im małżeństw, tłumacząc, że prawo polskie zezwala tylko na związek mężczyzny i kobiety. Wcześniej pary próbowały uzyskać wyrok w polskim wymiarze sprawiedliwości, jednak ich powództwa przed krajowym sądem zostały odrzucone.

 

Wnioskodawcy uznali, że są "pokrzywdzeni z powodu braku oficjalnego uznania ich związków" na przykład w sferze podatków, praw socjalnych czy praw rodzinnych. Trybunał w Strasburgu przyznał im rację.

Wyrok ETPC nie oznacza legalizacji jednopłciowych małżeństw 

Oznacza to, że Polska musi zmienić prawo i umożliwić formalizowanie związków jednopłciowych. Dodatkowo poszkodowani mogą ubiegać się o odszkodowanie od państwa. 

 

Jednocześnie podkreślono, że sytuacja nie dotyczy małżeństw, ponieważ te mogą być - zgodnie z Konstytucją - zawierane tylko między kobietą a mężczyzną. Chodzi o brak prawnego uznania i ochrony par jednopłciowych w Polsce. 

 

Podobne orzeczenia Trybunał wydał w tym roku także wobec Rosji, Rumunii, Bułgarii i Ukrainy.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie