Estonia idzie w ślady Polski. Rosjanie będą wściekli

Świat
Estonia idzie w ślady Polski. Rosjanie będą wściekli
Wikimedia Commons/kremlin.ru/CC BY 4.0; pixabay/ermakovasve
Estonia zmienia nazwę Kaliningradu. Rosjanie, na czele z Wladimirem Putinem, mogą zareagować furią

Zamiast Kalningradu - Królewiec. Zalecenie polegające na używaniu historycznej nazwy rosyjskiego miasta wydała komisja spraw zagranicznych parlamentu Estonii. Wcześniej na podobny ruch zdecydowała się Polska.

W komunikacie estońskiego parlamentu Riigikogu czytamy, że Komisja Spraw Zagranicznych zaproponowała zmianę nazwy Kaliningradu Komitetowi Językowemu Estońskiego Towarzystwa Języka Ojczystego.

 

"Komisja uznała, że należy zrezygnować z używania nazw z czasów radzieckich, a zamiast tego używać historycznej estońskiej nazwy - Królewiec" - wskazano. Oznacza to, że Estończycy będą oficjalnie stosowali pisownię "Königsbergi".

 

Zmiana ma także objąć rosyjskie miasto Kingisepp w obwodzie leningradzkim. Członkowie komisji zaproponowali, by w tym przypadku używać dawnych nazw - Jamburg lub Jama.

Królewiec zamiast Kaliningradu. Estonia przypomina historię

Deputowani przypominają, że Królewiec zyskał swoją nazwę w 1255 r., prawdopodobnie na cześć króla Czech Przemysła Ottokara II.

 

ZOBACZ: Katastrofa rosyjskiego myśliwca w obwodzie królewieckim. Nie żyje załoga

 

"Po II wojnie światowej miasto zostało włączone do ZSRR i otrzymało rosyjską nazwę Kaliningrad - na cześć Michaiła Kalinina, radzieckiego męża stanu i czołowej postaci stalinowskiego reżimu terroru" - wskazano.

 

Estończycy dodali, że wcześniej do nazwy Królewiec wróciły m.in. Łotwa, Litwa i Polska.

Polska postawiła na Królewiec. Kreml wściekły

Przypomnijmy, że w maju tego roku Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej uznała, że poprawne jest używanie polskiej nazwy, a nie rosyjskiego Kaliningradu.

 

Na ruch Polski Kreml zareagował serią wzburzonych oświadczeń. Uznano, że jest to "wrogi akt" i "decyzja granicząca z szaleństwem".

 

ZOBACZ: Rosja: Dmitrij Miedwiediew reaguje na zmianę nazwy Kaliningradu na Królewiec

 

"Polscy rusofobi chcą wszystkich uczyć historii. Nie podoba im się nazwa rosyjskiego miasta Kaliningrad. Sugerują zamiast tego Królewiec" - pisał w mediach społecznościowych były prezydent i premier Rosji, a aktualnie wiceszef Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew.

 

Naczelny propagandysta proponował, by zmienić nazwy polskich miast m.in. Krakowa na Krakau, a Gdańsku na Danzig.

Paweł Basiak/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie