Niezidentyfikowany obiekt nad Polską. Jest ruch prezydenta Andrzeja Dudy

Polska
Niezidentyfikowany obiekt nad Polską. Jest ruch prezydenta Andrzeja Dudy
Jakub Szymczuk/KPRP
W siedzibie BBN trwa spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z ministrem obrony i generałami

W siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego od godz. 13 trwa pilne posiedzenie zwołane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Ma to związek z doniesieniami o niezidentyfikowanym obiekcie, który wleciał na terytorium Polski od strony Ukrainy.

O pojawieniu się niezidentyfikowanego obiektu w polskiej przestrzeni powietrznej poinformowało w piątek rano Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

 

"W godzinach porannych w przestrzeń powietrzną RP od strony granicy z Ukrainą wleciał niezidentyfikowany obiekt powietrzny, który od momentu przekroczenia granicy, aż do miejsca zaniku sygnału obserwowany był przez środki radiolokacyjne systemu obrony powietrznej kraju" - napisano w komunikacie Dowództwa Operacyjnego Rodzajów sił Zbrojnych opublikowanym na portalu X w piątek przed godz. 11.

 

ZOBACZ: Niezidentyfikowany obiekt nad Polską. Ekspert: Nie było powodu, żeby system obrony zadziałał

 

Jak podkreślono w komunikacie, "zgodnie z obowiązującymi procedurami Dowódca Operacyjny RSZ uruchomił dostępne siły i środki pozostające w jego dyspozycji".

Niezidentyfikowany obiekt na Polską. Pilne spotkanie w siedzibie BBN

Do sprawy odniósł się prezydent Andrzej Duda, który poinformował, że rozmawiał telefonicznie z ministrem obrony narodowej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, który potwierdził ten fakt w mediach społecznościowych. "W związku z pojawieniem się niezidentyfikowanego obiektu w polskiej przestrzeni powietrznej służby państwa zadziałały natychmiastowo. Za pośrednictwem BBN jestem w kontakcie z prezydentem, premierem, Szefem Sztabu Generalnego oraz Dowódcą Operacyjnym SZ. Państwo działa!" - napisał na platformie X.

 

Jednocześnie prezydent zwołał pilne spotkanie w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN), które rozpoczęło się o godz. 13. Oprócz głowy państwa uczestniczy w nim wspomniany szef MON, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła, oraz dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Maciej Klisz. Wcześniej z całą trójką spotkał się premier Donald Tusk, który następnie rozmawiał z prezydentem Dudą. "Wszyscy działamy wspólnie na rzecz bezpieczeństwa Polski" - przekazał Tusk na portalu X.

 

ZOBACZ: Spotkanie premiera Donalda Tuska z dowódcami wojska i szefami służb

 

Przed godz. 14 Kancelaria Prezydenta poinformowała, że w naradzie biorą udział również ambasador Polski przy NATO Tomasz Szatkowski, szef Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych, szef Gabinetu Prezydenta Marcin Mastalerek, szef prezydenckiego Biura Polityka Międzynarodowej Mieszko Pawlak oraz minister w KPRP Wojciech Kolarski oraz zastępca szefa BBN gen. broni Dariusz Łukowski.

Zmasowany ostrzał Ukrainy. Rakiety spadły w wielu miastach

W nocy i rano w piątek miał miejsce zmasowany atak rakietowy Rosji na Ukraińskie miasta; jak podały ukraińskie władze, w wynikach ataków na m.in. Kijów, Odessę, Charków czy położony niedaleko polskiej granicy Lwów zginęło co najmniej 12 osób, a co najmniej 76 zostało rannych. Dowództwa ukraińskich sił zbrojnych gen. Walerij Załużny poinformował, że Rosja zaatakowała Ukrainę 158 pociskami różnego typu.

 

Wybuchy odnotowano m.in. w położonym nieopodal granicy rejonie (powiecie) jaworowskim obwodu lwowskiego, gdzie znajduje się baza wojskowa. Ukraińskie MSW poinformowało, że we Lwowie jedna osoba zginęła, zaś dziewięć zostało rannych.

ZOBACZ TEŻ: Mieszkańcy Wożuczyna potwierdzają. Dotarliśmy do świadków incydentu

dk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie