Święta Bożego Narodzenia w Ukrainie. Obchodzone są według nowej daty

Polska
Święta Bożego Narodzenia w Ukrainie. Obchodzone są według nowej daty
PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Ukraińcy dekorują choinkę w pobliżu Placu Niepodległości w Kijowie

W tym roku święta Bożego Narodzenia w Ukrainie odbędą się 25 grudnia, a nie jak do tej pory 7 stycznia. Stało się tak, ponieważ Ukraińcy zdecydowali się odejść od kalendarza juliańskiego, który jest używany w Rosji.

Ukraińcy przygotowują się do świętowania pierwszych Świąt Bożego Narodzenia według nowego kalendarza, co jest kolejnym krokiem w kierunku zatarcia śladów rosyjskich wpływów - poinformował Reuters.

Nowa data świąt Bożego Narodzenia

Większość Ukraińców to prawosławni chrześcijanie. Jednak Kościół w tym kraju zgodził się odejść od tradycyjnego kalendarza juliańskiego, który jest używany w Rosji. Według tego kalendarza Boże Narodzenie wypada 7 stycznia.

 

Atak Rosji w lutym 2022 r. zmobilizował Ukrainę do obrony i skłonił wielu mieszkańców tego kraju do odrzucenia rosyjskiego języka i kultury.

 

- Wszystko, co było związane z Rosją i wszystko, co Rosja zrobiła, wywołało obrzydzenie wśród ludzi - powiedział Mychajło Omelian, prawosławny ksiądz w Kijowie.


Ukraina zasygnalizowała również swoje zainteresowanie przystąpieniem do Unii Europejskiej, a wielu Ukraińców postrzega członkostwo w UE jako potwierdzenie tego, że ich historyczne miejsce jest w Europie.


- Okazuje się, że w tym roku Ukraińcy będą obchodzili Boże Narodzenie 25 grudnia, tak jak reszta Europejczyków - skomentowała Tetiana, 25-letnia Ukrainka.

Święta na froncie

W pobliżu linii frontu wojsko również przygotowuje się do obchodów Bożego Narodzenia 25 grudnia.

 

Mykolai, kapelan z 95. ukraińskiej brygady szturmowej, przekazał, że spodziewał się, że żołnierze będą w lepszym nastroju podczas świętowania.

 

- Zasadniczo rozumiemy, że wróg jest bezbożny, więc to tylko kolejny dzień wojny - powiedział.

 

ZOBACZ: Ambasador Niemiec w Moskwie: Putin nie zamierza negocjować z Ukrainą. Opowiada się za kontynuacją


Ukraińskie władze zintensyfikowały również kampanię mającą na celu zmianę nazw ulic i osiedli, a także usunięcie posągów i pomników związanych z carską i sowiecką przeszłością.

 

Ukrainę i Rosję łączy niezliczona ilość więzi kulturowych i zawsze będą musiały żyć obok siebie. Jednak agresja tego drugiego tylko wzmacnia tożsamość tego pierwszego - przekazała Reuters.

Michał Blus / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie