Awantura na komisji ds. wyborów kopertowych. Poseł PiS rzucił kartkami

Polska
Awantura na komisji ds. wyborów kopertowych. Poseł PiS rzucił kartkami
Polsat News
Posiedzenie sejmowej komisji ds. wyborów korespondencyjnych

Podczas posiedzenia komisji sejmowej ds. wyborów kopertowych doszło do awantury. W trakcie burzliwej dyskusji nad planem pracy Waldemar Buda z PiS rzucił plik kartek w kierunku szefa komisji Dariusza Jońskiego (KO). Ostatecznie zdecydowano o wezwaniu na przesłuchania kilku polityków, m.in. Jarosława Kaczyńskiego, Jacka Sasina i Elżbiety Witek.

W piątek zebrała się komisja śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego.

 

Ostatecznie komisja śledcza zdecydowała o przesłuchaniu Jarosława Gowina, Elżbiety Witek, Mateusza Morawieckiego, Jacka Sasina, Mariusza Kamińskiego, Michała Dworczyka i Jarosława Kaczyńskiego.

 

Komisja sejmowa ds. wyborów kopertowych. Awantura na posiedzeniu

 

Podczas dyskusji nad planem pracy komisji doszło do kłótni. Politycy Prawa i Sprawiedliwości żądali debaty w czasie przyjmowania harmonogramu prac komisji. Przewodniczący Dariusz Joński (PO) powiedział, że mimo czasu na składanie swoich propozycji na prezydium, do komisji nie wpłynęły sugestie w sprawie nowych punktów.

 

W pewnym momencie Waldemar Buda (PiS) rzucił w kierunku Dariusza Jońskiego plik kartek. - To jest pana plan pracy - powiedział polityk PiS. - Niech pan sobie pracuje według niego - dodał.


- Pan Buda zgłosił rano jedną poprawkę, ale została odrzucona. Nie mogę łamać regulaminu - wskazywał Joński. W głosowaniu większość komisji poparło wniosek szefa komisji.

 

WIDEO: Komisja sejmowa ds. wyborów kopertowych. "To, co robicie, to hucpa polityczna"

 

- To urąga powadze tej komisji, my chcemy debatować - powiedział po głosowaniu Paweł Jabłoński z PiS.

 

- To jest hucpa polityczna, nie weźmiemy udziału w głosowaniu - dodał Przemysław Czarnek. Potem przyjęto większością głosów plan zaproponowany przez większość. 

Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. Pierwsze przesłuchania w styczniu 

Powołana komisja śledcza w Sejmie X kadencji zajmuje się wyjaśnianiem organizacji wyborów kopertowych w maju 2020 roku. Na ten cel z budżetu państwa wydano ponad 70 mln złotych.

 

ZOBACZ: Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. Skład wybrany

 

Przewodniczącym komisji jest Dariusz Joński (KO), jego zastępcami zostali Jacek Karnowski (KO) oraz Waldemar Buda (PiS). Pierwsze przesłuchania świadków zaplanowane są na początek stycznia. Komisja zamierza wezwać Jarosława Gowina, Elżbietę Witek, Mateusza Morawieckiego, Jacka Sasina, Mariusza Kamińskiego, Michała Dworczyka i Jarosława Kaczyńskiego.

 

Wybory prezydenckie utrudnione były przed pandemię koronawirusa. Prawo i Sprawiedliwość zdecydowało się na utrzymanie konstytucyjnego terminu zarządzonego przez marszałek Sejmu. Wybory w 2020 roku miały odbyć się w formie korespondencyjnej.

Michał Blus / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie