M. Kamiński i M. Wąsik tracą mandaty. Marszałek Sejmu podpisał postanowienie

Polska
M. Kamiński i M. Wąsik tracą mandaty. Marszałek Sejmu podpisał postanowienie
PAP/Radek Pietruszka
Maciej Wąsik i Michał Kamiński

Marszałek Szymon Hołownia podpisał postanowienie o wygaszeniu mandatów posłom Mariuszowi Kamińskiemu i Maciejowi Wąsikowi - dowiedział się Polsat News.

W środę Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali prawomocnie skazani na dwa lata bezwzględnego więzienia za m.in. podżeganie do korupcji i fałszowanie dokumentów.

M. Kamiński i M. Wąsik tracą mandaty

W czwartek Szymon Hołownia poinformował dziennikarzy w Sejmie, że pismo ws. polityków PiS jest gotowe. - Najprawdopodobniej za chwilę je podpisze, oba postanowienia ws. wygaszenia mandatów posłów Wąsika i Kamińskiego - przekazał.

 

ZOBACZ: Szymon Hołownia o Mariuszu Kamińskim i Macieju Wąsiku: Będę zmuszony wygasić ich mandaty

 

Niedługo później pismo zostało podpisane. Marszałek zapowiadał, że zostanie dołączone do niego osobne pismo, w którym wezwie ich do powstrzymania się od wykonywania obowiązków wynikających z mandatu do czasu zakończenia procedury odwoławczej przez Sąd Najwyższy.

 

Jak dodał, wyśle pisma do obu polityków i od momentu otrzymania będą mieli oni trzy dni na zwrócenie się do Sądu Najwyższego z protestem.

Pismo Andrzeja Dudy

W czwartek rano prezydent Andrzej Duda napisał pismo do marszałka Sejmu Szymona Hołowni. 

 

"W związku z podnoszoną przez Pana Marszałka informacją o planowanym wydaniu postanowień o wygaszeniu mandatów Panom Posłom, należy jednoznacznie stwierdzić, że na skutek zastosowania prawa łaski wobec Pana Mariusza Kamińskiego i Pana Macieja Wąsika, nie zachodzą przesłanki do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu" - czytamy w piśmie.

 

ZOBACZ: Prezydent: Nie zachodzą przesłanki do stwierdzenia wygaśnięcia mandatów M. Kamińskiego i M. Wąsika

 

Prezydent wyjaśnił, że "postanowienie w przedmiocie zastosowania prawa łaski jest ostateczne (niewzruszalne i nieodwołalne) oraz niezaskarżalne.

 

Andrzej Duda podkreślił też, że "Sąd Najwyższy, ani żaden inny sąd, nie jest uprawniony do kontroli prezydenckich aktów urzędowych".

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie