Unia Europejska będzie miała nowy pakt migracyjny? Jest porozumienie

Świat
Unia Europejska będzie miała nowy pakt migracyjny? Jest porozumienie
Associated Press/Yousef Murad
Unia Europejska ma przyjąć nowy pakt migracyjny

"Rada Europejska i Parlament Europejski doszły do porozumienia w sprawie reformy usprawniającej unijny system migracyjny i azylowy" - poinformowała w mediach społecznościowych hiszpańska delegacja przewodnicząca Radzie Unii Europejskiej. Zmiany zawarte w pakcie zakładają m.in. przyspieszoną deportację osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone i obowiązkowy mechanizm solidarnościowy. 

Po długich negocjacjach przedstawiciele krajów członkowskich Unii Europejskiej i Brukseli osiągnęli w środę porozumienie w sprawie reformy przepisów dotyczących postępowania z osobami ubiegającymi się o azyl i migrantami

 

Zanim zmiany wejdą w życie, muszą jeszcze zostać zatwierdzone przez Radę Europejską i Parlament Europejski.

Nowy pakt migracyjny UE. Zawiera mechanizm solidarnościowy

Nad negocjacjami czuwała Hiszpania, która sprawuje obecnie prezydencję w Unii Europejskiej. Przedstawiciele delegacji z Madrytu przekazali informację o porozumieniu w mediach społecznościowych.

 

ZOBACZ: Unia Europejska zdecydowała. Będą nowe sankcje dla Rosji

 

"Rada Europejska i Parlament Europejski doszły do porozumienia w sprawie reformy usprawniającej unijny system migracyjny i azylowy. Osiągnięto porozumienie polityczne w sprawie pięciu dokumentów nowego paktu UE w sprawie migracji i azylu" - czytamy we wpisie.

 

Proponowane zmiany zakładają m.in. szybszą weryfikację osób nieposiadających odpowiednich dokumentów, tworzenie przygranicznych ośrodków zatrzymań, przyspieszoną deportację osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone oraz obowiązkowy mechanizm solidarnościowy

 

Obowiązująca dotychczas zasada, zgodnie z którą pierwszy kraj UE, do którego wjeżdża osoba ubiegająca się o azyl, jest odpowiedzialny za jej sprawę, nie ulegnie zmianie. Mechanizm solidarnościowy ma jednak na celu wsparcie krajów południa Europy doświadczających znacznego napływu cudzoziemców.

 

ZOBACZ: Donald Tusk na spotkaniu z przewodniczącą Komisji Europejskiej. Miliardy euro dla Polski

 

Oznacza to relokację części cudzoziemców do innych krajów UE. Te państwa, które nie zgodzą się na przyjęcie migrantów będą zobowiązane udzielić wsparcia finansowego lub materialnego tym członkom bloku, którzy to zrobią.

Nowy pakt migracyjny UE. Jeden kraj przeciwko

Choć zmiany nie zostały jeszcze wprowadzone w życie, informacja o osiągniętym porozumieniu spotkała się z pozytywnym odbiorem przedstawicieli Unii Europejskiej i rządów państw członkowskich, z jednym wyjątkiem.

 

"Migracja jest wspólnym europejskim wyzwaniem - dzisiejsza decyzja pozwoli nam wspólnie nim zarządzać" - skomentowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

 

ZOBACZ: Rada Europejska podjęła decyzję o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią

 

Według minister spraw zagranicznych Niemiec Annaleny Baerbock reforma systemu azylowego była "pilnie potrzebna i długo wyczekiwana". Minister spraw wewnętrznych Włoch Matteo Piantedosi określił porozumienie jako "wielki sukces", który sprawi, że kraje takie jak Włochy "nie będą się czuć osamotnione".

 

Z kolei premier Grecji Kiriakos Mitsotakis przyznał podczas spotkania swojego gabinetu, że jest "usatysfakcjonowany", dodając, że osiągnięte porozumienie jest reakcją "na wielki krajowy wysiłek na rzecz wdrożenia surowej, ale sprawiedliwej polityki imigracyjnej".

 

Informacja o osiągnięciu porozumienia nie spodobała się w Budapeszcie. Węgierski rząd zapewnił, że nie zgodzi się na przyjęcie paktu.

 

"Odrzucamy ten pakt migracyjny z całą mocą (...). Nie wpuścimy nikogo wbrew naszej woli, nikt z Brukseli ani nigdzie indziej nie może nam powiedzieć, kogo możemy wpuścić, i z całą stanowczością odmawiamy ukarania nas za to stanowisko" - oświadczył minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto, cytowany przez agencję AFP.

Kajetan Leśniak / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie